Recenze: Sušička ovoce G21 Paradiso BIG – recenze

Sušička G21 Paradiso Big slouží domácímu sušení potravin.

Recenzi píšu na základě mých vlastních zkušeností se sušičkou potravin G21 Paradiso Big. Vše, co v hodnocení uvádím, jsem skutečně testovala, a vyjadřuje můj osobní nezávislý názor. Srovnali jsme pro vás v našem testu nejlepší sušičky ovoce a potravin

G21 Paradiso BIG – Domácí sušička ovoce a potravin

sušička ovoce big paradiso G21

Díky svým funkcím, výkonnosti, snadné obsluze a dostupné ceně byla uživateli zvolena Produktem roku 2016, stejné ocenění obhájila i v roce 2017

Jsme čtyřčlenná rodina se dvěma kluky v pubertálním věku. Děti samozřejmě láká jídlo, které se mezi extrémně zdravé nedá počítat. Mám na mysli fastfood, pizzu, čokoládové tyčinky, různé slazené nápoje.

Dlouho jsem s tím bojovala, až jsem na návštěvě u kamarádky ochutnala čerstvě nasušené křížaly, které na stůl přinesla její maminka. Výsledek?

Po pár dnech mi doma přistála sušička potravin: vybrala jsem G21 Paradiso Big. Od té doby krouhám, loupu, krájím, suším. A sotva stíhám doplňovat zásoby; kluci totiž sušeným dobrotám přišli na chuť natolik, že sami přikládají ruku k dílu, jen aby bylo dost do školy i na doma

Porovnat ceny

Co se mi líbí:

 • Nastavení teploty po stupních
 • Časovač až 48 h
 • Rychlé a rovnoměrné sušení
 • Vysoký výkon
 • Pěkný design

Vady na kráse:

 • Krátká přívodní šňůra
 • Teplotu a hodiny lze přidávat jen do plusu
 • Pípání při nastavování stupňů probudí i mrtvého

SHRNUTÍ: Elegantní sušička potravin, snadná obsluha, ve své třídě vynikající výkon, všechny nejdůležitější funkce obsaženy. Suší překvapivě rovnoměrně. Sušící plata nastavitelná do dvou výšek pro různě silné potraviny. Na webu oficiálního dovozce je možné prodloužit si záruku na 2+2 roky.

Perfektní pro rodiny s dětmi nebo pro ty, kdo dbají na správnou životosprávu; pro vyznavače raw stravy.

Recenze sušičky

Co najdete v balení?

Sušička je z obchodu pečlivě zabalená v krabici, která se dá následně hezky použít ke uložení a skladování přístroje. Je tak akorát velká, aby se dovnitř vešla i se všemi sušicími platy.

krabice k sušičce ovoce G21 Paradiso

Obsah:

 • 1x sušička potravin G21 Paradiso BIG
 • 6x sušící plato
 • 1x krycí víko
 • 1x návod k používání

Technické parametry

Sušička obsahuje všechny komfortní funkce, které byste od podobného přístroje měli chtít. Vysoký příkon 550 W, díky kterému sušička velmi dobře odvádí svoji práci, regulace teploty v rozsahu 40-70 °C a nastavitelný časovač.

 • Tvar: hranatý
 • Počet sušíčích plátů: 6
 • Příkon: 550 W
 • Regulace teploty: ano
 • Časovač: ano, s automatickým vypnutím, rozsah 1-48 hodin
 • Rozměry: š 43 x v 23 x h 28 cm
 • Hmotnost: 4 kg

TVAR: Na trhu jsou v podstatě dva tvary sušiček: kulaté a hranaté. Rozdíl mezi nimi není nijak markantní, fungují na stejném principu, spíše se jedná o otázku vkusu.

Obecně se dá říct, že hranaté sušičky jsou skladnější a jsou vhodnější např. při přípravě sušených past, kdy se rozmixovaná směs ovoce dává na plata sušit, pak se krájí na obdélníky a svinuje do trubiček. U kulaté sušičky je problém tvar obdélníku získat.

Na co je sušička vhodná

V sušičce G21 Paradiso Big se dají bez problémů sušit potraviny typu ovoce, zelenina, houby, maso (jerky). Dále se dá použít např. pro přípravu domácího jogurtu nebo pro kynutí těsta.

Naopak pro sušení bylinek není příliš vhodná, protože sušící plata mají příliš velké otvory a jemné lístky při sušení propadávají. Výrobce však nabízí řešení i pro tuto situaci: náhradní sadu plat s jemnými otvory.

Bylinky se ovšem v pohodě dají sušit kdekoliv na suchém teplém místě, schnou velmi rychle, navíc pro sušení bylinek vždy stačí nižší teplota.

sušička g21 paradiso big

Sušička má elegantní design se zaoblenými tvary, víka jsou z čirého, průhledného plastu, takže máte stále přehled o tom, jak sušící proces pokračuje. S tím, jak se odpařuje vlhkost ze sušených potravin, horní víko se místy zapařuje – není to vůbec na závadu, naopak, je to známka toho, že vše probíhá, jak má.

V dolní části uprostřed přístroje jsou umístěné všechny ovladače, potřebné k obsluze sušičky. Vlevo je velký, digitální čitelný displej, který kontrastně zobrazuje nastavené údaje. Následuje tlačítkový ovladač pro nastavení teploty, času a tlačítko pro vypnutí / zapnutí sušičky.

Čas a teplotu můžete kdykoliv během sušení změnit, a také sušičku zcela vypnout.

Spodní část přístroje je postavena na čtyřech nohách, umístěných v rozích. Sušička G21 Paradiso BIG se dodává ve dvou barvách podstavce: v černé (black) a bílé (white). Já mám bílý model, který vypadá hezky a čistě.

sušička ovoce g21 paradiso big

Sušící plata

G21 Paradiso BIG se v základu dodává se 6 sušícími platy, každý z nich má rozměr 42 x 28,5 mm. Pro hrubou představu: 1,3 kg masa nakrájeného na plátky zabere 3 sušící plata, 3 kg jablek zaplní všech šest plat.

Sušící plata jsou nastavitelná do dvou výšek, ke změně výšky stačí jednoduchý trik: plato otočíte v ose o 180°. Chce to trochu představivosti, abyste pochopili, jak tohle kouzlo funguje Podívejte se na obrázek dole, vlevo je sušička s platy vyrovnanými „na vysoko“, v pravé části „na nízko“.

Vyšší nastavení využijete u silnějších plátků potravin, které na plata vložíte. Vyšší nastavení je také vhodné, pokud použijete menší počet plat, vzduch pak jimi lépe proudí a vlhkost z potravin snáz uniká.

Při 6 a více platech na sobě je lepší použít nižší nastavení, protože teplý vzduch proudící ze základové desky odspoda nahoru nevysuší potraviny ve vyšších patrech tak efektivně, jako v dolních platech.

Počítejte s tím, že čím více plat a vyšší nastavení, tím hůře budou potraviny schnout, budou vyžadovat víc vaší pozornosti a vy budete muset plata čas od času prohodit (horní s dolními), aby se vzduch dostal ke všem kouskům rozloženým na platech.

velká a malá plata na hranaté sušičce

nastavení vyšších a nižších plat na sušičce

Oka v platech jsou vzdušná, dost velká na to, aby se skrz ně dostal vzduch bez problémů k sušeným potravinám. Jak jsem zmínila výše, někdy se může stát, že sušené kousky (bylinky, bobulovité ovoce) mají tendenci k propadávání.

Jsou dvě možnosti, jak to vyřešit: Výrobce nabízí jako příslušenství sadu jemných sít s menšími oky, které na G21 Paradiso BIG přesně padnou – tato jemná síta si musíte extra dokoupit. Pokud nechcete využít náhradních plat s hustým síťováním, můžete plato vyložit pečicím papírem, který ustřihnete na míru velikosti plata.

oka sušícího plátu pro sušičku

Ačkoliv výrobce uvádí, že ovoce a další sušené potraviny k platům nepřilnou, není to vždy pravda. Občas je po sušení třeba plata vyčistit, obzvláště pokud sušíte šťavnatější kusy ovoce, nebo maso.

Zbytky po sušení jsou zaschlé, nejlépe se mi osvědčilo napustit do vany pár centimetrů vody a plata nechat odmočit. Čištění pak šlo mnohem snáze.

K sušičce G21 Paradiso BIG můžete dokoupit sadu náhradních plat na sušení, to v případě, že vám plato praskne, nebo potřebujete zpracovávat větší množství potravin (plata jdou vrstvit na sebe).

Regulace teploty

Sušička G21 Paradiso BIG má zabudované všechny funkce, které k sušení potřebujete. Jednou z nich je nastavení teploty pro sušení. Výhodou je, že nastavovat můžete postupně po jednom stupni, a to v rozsahu 40-70 °C, což je zcela dostatečné pro sušení naprosté většiny potravin.

Pokud budete ovladač mačkat jednotlivě, bude se teplota zvyšovat po jednom stupni. Co je vysloveně otravné, je zvuk, který sušička při nastavování teploty vydává. Každé zvýšení stupně doprovází silné pípnutí. Naštěstí lze teplotu nastavit zrychleně trvalým stisknutím ovladače, kdy teplota bez doprovodných zvuků.

Další nešikovnost v uživatelské přívětivosti je skutečnost, že teplota jde nastavovat pouze směrem vzhůru. Pokud tedy teplotu, kterou chcete nastavit propásnete, nemůžete se o krok vrátit, ale musíte projet celý rozsah teploty a začít s nastavováním znovu.

sušička ovoce - regulace teploty, časovač

Časový ovladač

Časovým ovladačem předvolíte dobu sušení potravin, a to v rozsahu 1-48 hodin. Tuto funkci využijete, pokud nemůžete být po celou dobu sušení poblíž, nebo pokud sušíte přes noc. Po uplynutí nastavených hodin sušička automaticky vypne.

Dodavatelé sušiček uvádějí pouze teplotu doporučenou k sušení potravin. Doba usušení je velmi individuální: každá potravina, byť stejného druhu, má jiný podíl vlhkosti, a bude potřebovat různý čas, aby se správně usušila. Naštěstí stačí chvilka praxe a brzy odhadnete, jaká potravina vyžaduje kolik hodin sušení.

U časového ovladače platí to samé, jako u nastavování teploty: pouze směrem vzhůru.

Teplotu i čas můžete kdykoliv během sušení změnit.

Hlučnost

Občas se uživatelé vyjadřují k hlučnosti této sušičky. Výrobce uvádí, že při výrobě byl použitý ventilátor vylepšený technologií Silent Thing. Zkoušela jsem vygooglit, co to znamená, ale bohužel nic konkrétního jsem nenašla – anglické označení (v překladu tichá věc) bude patrně marketingovou vějičkou, která má sušičce Paradiso BIG dodat pár bodů navíc.

Sušička je v podstatě velmi jednoduchý přístroj, jehož podstatnou součástí je topné tělísko a ventilátor, který žene ohřátý vzduch vzhůru a vysušuje potraviny. Právě ventilátor a rychlost, kterou se otáčí, je původcem hluku. Na stejném principu funguje např. fén.

Nemůžu říct, že by sušička byla extrémně hlučná. Když ji zapnete, samozřejmě „hučí“, ale není to nic strašného. Máme kuchyň volně přecházející v jídelnu, na kterou navazuje obývací pokoj. Když v kuchyni sušička běží, nikoho při sledování televize neruší. Navíc: hučení je monotónní, takže rozhodně vadí míň, než třeba myčka na nádobí.

sušička ovoce ventilátor

Moje zkušenosti

Se sušičkou ovoce G21 Paradiso BIG mám za sebou první sezónu, nutno říct, že k naprosté spokojenost Dříve jsem měla „hloupoučkou“ kulatou sušičku, bez možnosti nastavení teploty a času. Byl to jeden z porevolučních přístrojů, a kdyby jí neshořelo topné tělísko, patrně ji mám do dnes a přišla bych o komfort, který nabízí moje Paradiso.

Na podzim jsme zpracovali a usušili dobrých 10-15 kg jablek, které se nepodařilo udat jiným způsobem. Hrušek ze dvou stromů zbylo jen pár, v sušené podobě to byla oproti jablkům příjemná změna. Jablka suším tak, že jsou i po usušení stále vláčná. Nesuším je najednou, ale postupně, takže vím, že se zkonzumují dříve, než abych přemýšlela nad nějakým důmyslným skladováním.

sušení ovoce

Úspěšně jsme nasušili houby ze dvou tří výprav do lesa. Několikrát jsem sušila jerky maso.

Zajímavým počinem byla výroba vánočních ozdob: na kolečka nakrájené citrusy a jablka (tentokrát včetně jádřinců) vánoční stromeček nejenom ozdobily, ale také náležitě provoněly.

Pro známé jsem k Vánocům usušila ovocné čaje, uložila do sklenic, ovázala dekorační stuhou a krásně vypadající, voňavý, home made (a pár dalších nejbyl na světě.

Po pár měsících zkušeností se sušičkou s klidným svědomím konstatuju, že s ní nikdy nebyl nejmenší problém. Nesuším hromady najednou, max. 6 plat nad sebou, a i ty sušička zvládne prosušit rovnoměrně, stačí plata jednou prohodit (cca po 2 hodinách sušení).

Je pár maličkostí, které bych sušičce vytkla: jednou z nich je krátký přívodní kabel, který měří pouze 1 m. Vzhledem k rozměrům sušičky jsem chvíli laborovala nad výběrem vhodného místa pro sušení, které je v dosahu elektrické zásuvky. Tady by se mohl výrobce zamyslet a pár centimetrů na přívodním kabelu přidat.

Pípání při postupném přidávání teploty po stupních je opravdu hlasité, zasloužilo by si ztlumit.

Teplotu a čas lze pouze přidávat, takže při nastavování musíte mít buď lehkou ruku, nebo se obrnit trpělivostí při nastavování.

sušička ovoce

Jako u většiny sušiček, je dobré zhruba po dvou hodinách plata prohodit (horní za spodní); docílíte tím ještě rovnoměrnějšího prosušení potravin. Počítejte s tím, když si budete nastavovat časovač.

Před prvním použitím je třeba sušičku otřít vlhkým hadříkem a opláchnout sušící plata. Ta jsem opláchla pod sprchou, a dala uschnout. V návodu píší nechat běžet 5 hodin na prázdno na nejvyšší teplotu, protože po prvním zapnutí sušička „smrdí novotou“. Naštěstí do hodiny byl zápach pryč a sušička si jen spokojeně vrněla, aniž by byla jakkoliv cítit.

SHRNUTÍ: za cenu kolem 1 600 Kč je sušička G21 Paradiso BIG výbornou koupí, má všechny funkce, které byste si u sušičky přáli. Obsluha je snadná, sušička suší rovnoměrně. Jednoznačně doporučuji.

Kde koupit?

Sušičku potravin G21 Paradiso BIG doporučuju koupit u prověřených prodejců; pokud by se se sušičkou něco stalo, je lepší jednat s prodejcem, který má dobré jméno, než s někým, který při řešení problémů strčí hlavu do písku.

Nevím, jak je to s kamennými prodejnami, já jsem kupovala na internetu, kde se ceny za sušičku pohybují plus mínus stejně. Je fajn, že dovozce se snaží ceny uhlídat, a že se prodejci vzájemně moc nepodhazují.

V roce 2021 se pak produkt umístil na druhém místě ve srovnávacím testu nejlepších sušiček potravin.