Dzezva

Džezva: příprava pravé turecké kávy

Džezva je jednou z nejstarších nádob pro přípravu kávy. Pokud jste milovníky klasiky turecké kávy, musíte ji alespoň jednou vyzkoušet. Víme, jak nejlépe připravit kávu v džezvě.

Co je džezva?

Džezva je nádobka na vaření klasické turecké kávy. Podobá se hrníčku zkříženého s rendlíkem. Pro výrobu tradiční džezvy se používá měď, dnes ji však můžeme sehnat i z jiných materiálů. Moderní džezvy jsou vyrobené z nerezové oceli, smaltu, mosazi, dokonce se dá sehnat i skleněná.

Džezva má dlouhé držátko, se kterým se pohodlně manipuluje, i když je káva uvnitř horká. Vnitřek nádoby je pak většinou pocínovaný. V horní části se nádoba zužuje. To proto, aby káva neutekla přes okraj. Nechybí samozřejmě nálevka pro pohodlné nalití kávy do šálku.

Džezvy bývají různě zdobené. V Izraeli můžete zakoupit džezvy s tepanými vzory, bohatí šejkové si potrpí na zlaté a stříbrné výrobky. Džezvu můžete koupit v nejrůznějších velikostech. Od nejmenší, která je vhodná pro přípravu kávy do 2 šálků, až po obří džezvy na 14 šálků kávy.

Na jakém principu džezva funguje?

Příprava kávy v džezvě je jednou z nejstarších metod přípravy kávy vůbec. A také je jedničkou v přípravě pravé turecké kávy. Není divu, že pochází z arabských zemí, domoviny turecké kávy. Tam ji dodnes připravují tradičním způsobem v horkém písku nebo na ohni.

Mnoho lidí si turka doma připravuje tím způsobem, že do hrnku přidá mletou kávu, zalije ji horkou vodou a je hotovo. Příprava kávy v džezvě je však trochu jiné kafe. Ale něco společného spolu přece jen tyhle dvě mají. Kávová sedlina zůstává na dně, neodděluje se od výsledného nápoje, jako je tomu u ostatních metod přípravy kávy. Pokud patříte k milovníkům alternativních příprav kávy, pak džezvu můžeme jen doporučit. Možná vás překvapí, jak jednoduchá příprava kávy a jak skvěle chutná.

Káva připravená z džezvy je silná, kořeněná, lahodná a často dost slazená. Samotná příprava kávy je tak krásným rituálem, že se nikdy neomrzí. Zde se káva nespařuje vařící vodou a nenechává se sedlina v kávě nijak dlouho louhovat. Proto není možné, aby se do kávy dostaly látky, které změní její chuť, nebo podpoří její hořkost. Při přípravě kávy v džezvě se sedlina od nápoje odděluje nepatrným naléváním do šálku.

Džezva funguje na principu pozvolného zahřívání. V arabských zemích se používá horký písek nebo oheň. Doma stačí džezvu postavit na plotýnku a nechat pozvolna nechat uvařit. Na přípravu budete potřebovat co nejjemněji mletou kávu, svou strukturou připomínající hladkou mouku. Na přípravu většinou se používá směs kávy Robusty s Arabikou. 

Jak vybrat džezvu?

Klasická džezva vypadá jako malý džbánek s dlouhou rukojetí, která se pokládá na zdroj tepla. Vybírat můžete džezvy krásně zdobené, až po moderní, téměř futuristické kousky. Podle toho, jakou máte doma desku, vybíráte i typ džezvy. Některé jsou totiž vhodné na plyn, jiné na elektřinu, sklokeramiku či indukci. Moderní doba však dala také vzniknout moderní elektrické džezvě, která dělá přípravu tradiční turecké kávy ještě jednodušší. Elektrických džezev však není na trhu mnoho a v nabídce obchodů klasické džezvy ty elektrické výrazně převyšují.

Klasická džezva

Tradiční džezva připomíná tvarem džbánek s jazýčkem, přes který se nalévá káva. Některé džezvy mají velký jazýček, který oceníte pro pohodlnější nalévání kávy. Džezva bývá z bezpečnostních důvodů opatřena dlouhou rukojetí, díky které se při přípravě kávy neopaříte. Káva v klasické džezvě se může připravovat buď na ohni, indukci, sklokeramice či elektrické varné desce.

Klasické džezvy se vyrábějí z mědi, uvnitř jsou potažené cínem. Dále pak z mosazi, opět uvnitř potažené cínem, nerezové oceli i smaltu. Existují také skleněné džezvy, ale ty nejsou až tak rozšířené.

Měděné a mosazné džezvy bývají dražší a mnohdy i krásnější, protože bývají bohatě zdobeny, zatímco ty z nerezové oceli zdobeny nebývají a jsou výrazně levnější. Smaltované džezvy patří také do nižší cenové kategorie a umožňují nápadité zdobení.

Pozor

V supermarketu se dá koupit nerezová džezva do 200 Kč. Věřte mi, není to ono. Z dražší a lépe řemeslně udělané jezvy chutná káva lépe, protože se při přípravě nepřipaluje.

Elektrická džezva

Zde se jedná už o moderní kuchyňský spotřebič, který pohodlně a jednoduše připraví tureckou kávu sám. Elektrické džezvy mají podobnou základnu jak varné konvice a podobně se také používají. Stačí si do nádoby připravit ingredience, postavit na základnu a stisknout tlačítko „ON“.

Během přípravy vás bude konvička informovat světelnou signalizací a po dokončení se přístroj sám vypne. I elektrické džezvy mívají delší rukojeť pro bezpečnou manipulaci. K bezpečí při používání také přispívá bezpečnostní pojistka proti přehřátí.

Výběr džezvy podle materiálu

  1. Měď: Původně se džezva vyráběla z mědi. Ta nerezaví, ale má větší tendence korodovat v průběhu let. Právě z tohoto důvodu bývají džezvy zevnitř potaženy potravinářským cínem, čímž se jejich životnost prodlužuje.
  2. Mosaz: Má luxusní zlatavou barvu, nerezaví a je méně korozivní než měď, takže se u tohoto typu materiálu můžete spolehnout na dlouhou životnost. I mosazné džezvy bývají často z vnitřku potaženy potravinářským cínem.
  3. Nerez: Jde o zcela bezproblémový a dlouhověký materiál. Je moderní, snadno se čistí a můžete jej mýt v myčce na nádobí. Příprava kávy v nerezové džezvě nevykouzlí takovou romantickou atmosféru, jako u obou výše zmíněných materiálů.  
  4. Smalt: Je odolný materiál a bývají jím potaženy kovové džezvy. Díky tomu se některé smaltované džezvy prodávají s opravdu krásnými motivy.

Podle velikosti

Jak velkou džezvu? Tradiční turecká džezva se vyrábí hned v několika velikostech. Velikost určí, kolik porcí kávy lze v nádobě připravit. Velikostně můžeme pohodlně vybírat džezvu pro jednu až sedm káv. Mějte na paměti, že džezva na jednu porci kávy je tak maličká, že budete velice blízko sporáku a hrozí tak, že se spálíte. I pro jednoho člověka je tedy praktičtější zvolit velikost džezvy minimálně na dvě porce.

Podle zdroje energie

Džezva se odpradávna přikládá na zdroj tepla. Veškeré moderní i klasické materiály proto odolávají vysokým teplotám. Při výběru džezvy do vaší kuchyně volte takovou, která je vhodná pro váš typ plotýnky. Džezvy se totiž vyrábějí na plyn, elektřinu, sklokeramiku a indukci. Zvláště pro indukční desky musíte vybírat džezvy, určené pro tento typ plotny.

Klasická nebo elektrická džezva?

Výhody a nevýhody klasické džezvy

Výhody:

  • Umožňuje tradiční způsob přípravy turecké kávy
  • Vybírat můžete krásně zdobené s tradičním designem  
  • Džezvy z nerezové oceli a smaltu jsou levnější
  • Dlouhá rukojeť

Nevýhody:

  • Mosazné a cínové džezvy jsou dražší
  • Džezvy z nerezové oceli nebývají zdobené

Výhody a nevýhody elektrické džezvy

Výhody:

  • Jednoduchá příprava kávy
  • Automatické vypnutí po skončení přípravy kávy
  • Dlouhá rukojeť
  • Bezpečnostní pojistka proti přehřátí

Nevýhody:

  • Vytrácí se romantičnost z klasické přípravy turecké kávy

Jaká je hrubost mletí kávy?

Pro přípravu kávy v džezvě je nutné pořídit si kvalitní směs kávy – arabiky a robusty. Nejlepší je, koupit si ji v obchodě, který praží kávu každý týden a déle ji neskladuje. Při procesu pražení kávy totiž získává svou specifickou chuť a vůni. Bude tak zaručeno, že vaše káva neztratí na čerstvosti. Kávu si doma namlete najemno ve svém ručním či elektrickém mlýnku na kávu. Konzistentně vám může káva připomínat moučkový cukr.

Návod, jak připravit kávu v džezvě?

Podle velikosti džezvy si připravte množství jemně mleté kávy. U přípravy turka mějte na paměti, že poměr kávy a vody by měl být na jednu porci 6 g na 50 ml, ale můžete udělat i o více mililitrech.

  1. Umístěte kávu do džezvy, spolu s ní můžete přidat i koření a cukr.
  2. Do dvou třetin naplňte džezvu studenou vodou.
  3. Umístěte džezvu plotýnku a nechte pozvolna zahřívat. Čekejte, dokud se na povrchu kávy nevytvoří krusta.
  4. V okamžiku, kdy pěnící káva dosáhne okraje nádoby, odstavte ze zdroje tepla, odeberte pěnu z kávy a přelejte ji do připravených šálků.
  5. Takto opakujte celý proces znova, dvakrát po sobě. Celkem tak káva projde varem třikrát.
  6. Počkejte, až si káva sedne na dno.
  7. Při servírování se snažte nalévat kávu bez lógru, s čímž vám pomůže i ústí nádoby, které smítka kávy zachytí. Pomoci si můžete také krouživým pohybem, aby se mletá káva smyla ze stěn džezvy.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *