Nejlepsi Kavovar

Nejlepší automatické kávovary

Jak začít den než s šálkem lahodné kávy? Hledáte nejlepší automatický kávovar? Pokud však po cestě do práce nestíháte zastávku ve své oblíbené kavárně, přišel čas na pořízení kvalitního kávovaru. A jelikož pákové kávovary se mohou nejen pěkně prodražit, ale navíc je k jejich obsluze potřeba dávka zručnost, stále populárnější volbou jsou kávovary automatické. A abych vám usnadnila výběr toho pravého kávovaru právě pro vás, v následujících řádcích na vás čekají nejen tipy na kvalitní modely, ale také rady, na jaké parametry dát při výběru pozor.

Recenze 5 nejlepších automatických kávovarů

1. DeLonghi Magnifica Compact ECAM 22.115.B

Tento automatický kávovar splňuje všechny parametry, které od automatického kávovaru vyžadujete. Díky vestavěné nádobce na šlehání mléka nabídne tři stupně hustoty mléčné pěny, samozřejmostí je velký zásobník na kávová zrnka, a především kónické mlecí kameny, které předchází spálení kávy při mletí. Bonusem je možnost přípravy až dvou šálků najednou a třináct stupňů hrubosti mletí.

Výhody proč ANO

  • Dostatečně velké nádobky
  • Možnost přípravy dvou nápojů najednou (s výjimkou nápojů s mlékem)
  • 15 barů
  • Signalizace potřeby odvápnění

Nevýhody proč NE

  • Vyšší hmotnost

2. DeLonghi ECAM 22.110 B

V případě, že nádobku na mléko příliš nevyužijete, skvělou alternativou je tento model automatického kávovaru DeLonghi ECAM, který nabídne klasickou trysku na páru. Zároveň však nechybí ukazatel množství vody, časovač, mlýnek se 13 stupni hrubosti a široké možnosti nastavení aroma, teploty či velikosti kávy. Neocenitelné jsou rovněž funkce automatického odvápnění a čištění.

Výhody proč ANO

  • Možnost přípravy dvou nápojů najednou
  • 15 barů
  • Automatické čistění a odvápění
  • Složitější obsluha

Nevýhody proč NE

  • Horší bráška vyššího modelu

3. Philips EP 2235/40

Kvalitní automatické kávovary najdete také u značky Phillips. Tento model se může pochlubit snadným ovládáním, kompaktními rozměry a zejména keramickým mlýnkem na kávová zrna. Milovníci latté a cappuccina jistě ocení jak parní trysku, tak zásobník na mléko.

Výhody proč ANO

  • Snadné ovládání i údržba
  • Zásobník na mléko i tryska na páru
  • Keramický mlýnek
  • Nízká cena

Nevýhody proč NE

  • Lze připravit pouze jeden nápoj najednou

4. DeLonghi ETAM 29.660.SB

V případě, že vás zaujaly kávovary italské značky DeLonghi, ale hledáte model s kompaktnější rozměry, vhodnou alternativou je tento model. Podobně jako větší modely této značky nabídne zásobník na mléko, trysku na páru či aroma systém. Ocelový mlýnek namele zrna v hned 13 stupních hrubosti.

Výhody proč ANO

  • 15 barů
  • 13 stupňů hrubosti
  • Tryska na páru i zásobník na mléko
  • Automatické čištění a odvápňování

Nevýhody proč NE

  • Připraví pouze jeden nápoj najednou

5. Philips EP 5447/90

Phillips ukořistil i poslední místo našeho žebříčku – model EP 5447/90 zaujme především kvalitním keramickým mlýnkem a hned 12 typy nápojů, které si v něm můžete snadno připravit. Použít můžete jak zrnkovou, tak mletou kávu. Součástí přístroje je zabudovaný vodní filtr, který prodlužuje životnost kávovaru.

Výhody proč ANO

  • 12 typů kávy
  • 12 stupňů hrubosti mletí
  • Kvalitní keramický mlýnek
  • Nastavitelná teplota kávy

Nevýhody proč NE

  • Nemá trysku na páru
  • Nelze automaticky čistit

Jak funguje automatický kávovar?

Jak napovídá jeho název, automatický kávovar odvede téměř všechnu práci za vás. Nemusíte si tak dělat starosti s mletím kávy či šleháním mléka. Díky tomu, že má dnes již většina modelů displej, snadno navolíte, jaký typ kávy si přejete připravit. Jediné, co musíte udělat, je zmáčknout příslušné tlačítko. Kávovar následně namele kávová zrnka, nadávkuje potřebné množství kávy, ohřeje vodu a v mnoha případech také našlehá mléko pro lahodné cappuccino či latté. A co potěší při ranním spěchu nejvíce, u některých modelů si nemusíte dělat hlavu ani s čištěním přístroje – automatický kávovar se jednoduše sám vyčistí a často i odvápní.

Na čem záleží při výběru automatického kávovaru

Jak to u kuchyňských spotřebičů bývá, k dostání je opravdu široká nabídka různých značek i modelů. Přestože hlavním faktorem při výběru vhodného kávovaru bývá především cena, ohled je třeba brát také na funkce, které od přístroje očekáváme, a celou řadu dalších parametrů. A jaké to jsou?

Tlak páry (presovače)

Pokud patříte mezi milovníky kvalitně připravené kávy, asi vás nepřekvapím informací, že nejzásadnějším parametrem je při nákupu kávovaru především tlak páry neboli presovače. V případě, že je tlak nedostatečný, káva jednoduše nezíská onu plnou chuť, na kterou jste zvyklí z kavárny. 

A jak velký tlak je tedy dostačující? Zatímco profesionální kávovary vybavené čerpadlem si vystačí s tlakem 9 barů, v případě automatických kávovarů pro domácnost je vhodné sáhnout po vyšším tlaku. Ideálně by se měl pohybovat kolem 15 barů, vyšší tlak již zpravidla nemá smysl. 

Rychlost

Jelikož kávu si obvykle dopřáváme v ranním stresu, je vhodné se zaměřit také na rychlost, s jakou kávovaru zvládne ohřát vodu a kávu připravit. Přestože automatické kávovary jsou ve srovnání s těmi pákovými obecně velice rychlé, celý proces lze urychlit nákupem modelu s automatickým časovačem, který na základě nastavení začne nahřívat vodu právě v okamžiku, kdy se probudíte. Od horkého šálku ranní kávy vás tak bude dělit jediné stisknutí tlačítka. 

Jednoduchost obsluhy

Na rychlost přípravy má rovněž vliv uživatelská přívětivost přístroje. Obsluha bývá zpravidla velice intuitivní díky zabudovanému displeji, často doplněném o barevné ikony daných nápojů. Pokud však nejste příliš zdatní v ovládání moderní techniky, volte kávovar s co nejjednodušším ovládáním bez nutnosti zdlouhavého nastavování. 

Objem nádržky na vodu

V případě, že v kávovaru hodláte kávu připravovat pouze pro sebe či svou drahou polovičku, vystačíte si s poměrně malým objemem zásobníku na vodu do 1,5 litru. Jiná situace nastává, pokud k vám často zavítá návštěva či kupujete automatický kávovar do kanceláře. Praktičtější volbou pak bude objem 2 litry či více. Větší objem je rovněž vhodnou volbou, pokud z důvodu tvrdé vody budete používat vodní filtr – ten zpravidla sníží objem vody v nádržce o 100 až 200 mililitrů. 

Velikost nádoby na kávu

Podobně je třeba zvážit také objem zásobníku na kávu. Opět platí, že velikost by měla odpovídat množství lidí, kteří budou daný kávovar denně používat. Platí jednoduché pravidlo – čím větší zásobník, tím méně často ho budete muset doplňovat kávou.

Přestože se může zdát větší zásobník na kávu jako jasná volba, v případě domácího použití se mu spíše vyhněte. Ačkoliv má obvykle poměrně dobře těsní, kávová zrna při delším skladování v nádobě kávovaru ztrácí své aroma i chuť. V domácím prostředí si tak vystačíte s nádobou do 300 gramů, v případě kanceláře můžete bez obav vsadit na větší nádobu

Zabudovaná nádoba na mléko

Není černá káva nic pro vás? Pokud patříte mezi milovníky cappuccina s čepicí z našlehaného mléka, nedílnou součástí kávovaru by měla být funkce šlehání. Zatímco zručnější jedinci si vystačí s výpustí na horkou páru, mnohem praktičtější volbou je zabudovaná nádoba na mléko, ve které vám kávovar mléko našlehá automaticky. Nejen, že si ušetříte čas strávený mytím dalšího kusu nádobí a trysky, ale také získáte přesné množství pěny pro daný nápoj. 

Rozměr kávovaru

Přestože velikost přístroje nijak neovlivňuje jeho funkčnost, z hlediska každodenního používání doporučuji se držet přísloví “dvakrát měř, jednou řež”. Pokud zvolíte příliš velký kávovar, zbytečně vám bude na kuchyňské lince zabírat místo a překážet ve snadné obsluze. Na druhou stranu zakoupením příliš malého kávovaru můžete přijít o řadu užitečných funkcí, jako je příprava dvou šálku kávy najednou. Kromě rozměrů a tvaru (pro malé kuchyňky jsou vhodnou volbou například vysoké modely) nezapomeňte zvážit také délku kabelu.

Mechanismus mletí kávy

A na závěr to nejdůležitější – mletí kávy. Právě to totiž do velké míry ovlivňuje výslednou chuť i aroma doma připravené kávy. Obecně platí, že automatické kávovary jsou vybaveny zabudovaným mlýnkem, jednotlivé modely se však mohou lišit použitým typem. Zejména u levnějších modelů se můžete setkat primárně s mlýnkem s tříštivými noži. Ten nabídne dlouhou životnost, na druhou stranu však také nerovnoměrné mletí. Oblibě se tak těší spíše mlýnky s mlecími kameny, které potěší rovnoměrně namletou kávou i rozvinutější vůni.

Aby těch informací nebylo málo, je na místě dodat, že i mezi mlýnky s mlecími kameny jednotlivých modelů existuje celá řada rozdílů. Z hlediska kvality mletí jsou skvělou volbou kónické kameny, které na rozdíl od plochých mlecích kamenů vytváří při mletí méně tepla, a snižují tak riziko spálení kávových zrn. Ze stejného důvodu je vhodné dát rovněž přednost před ocelými kameny těm keramickým. Asi však není třeba dodávat, že právě typ mlecích kamenů může významně ovlivnit cenu kávovaru. 

Stupně hrubosti mletí

Pokud si dáte záležet na skutečně každém detailu, zapomínat byste při výběru neměli ani na dostatečný počet stupňů hrubosti mletí. Zatímco levnější modely automatických kávovarů poskytují dva až čtyři stupně, kvalitnější kávovary umožní výběr z pěti až sedmi stupňů, případně sedmi až třinácti. 

Jaké užitečné funkce by měl automatický kávovar mít?

Po zvážení všech výše uvedených parametrů jste možná zjistili, že je váš seznam vyhlédnutých kávovarů pořád poměrně dlouhý. Zúžit ho můžete například výběrem dodatečných funkcí, které sice nemají vliv na kvalitu kávy, avšak vám významně ulehčí ovládání přístroje i jeho údržbu. 

Automatické odvápňování

Pokud bydlíte v oblasti s tvrdou vodou, rozhodně doporučuji zvážit zakoupení modelu s automatickým odvápňováním. Přestože usazování vodního kamene lze předejít i použitím vodního filtru, automatické odvápňování se vám nejen samo připomene, ale také ho provedete jediným stisknutím tlačítka.

Časovač

Časovač je užitečnou funkcí, kterou ocení všechna ranní ptáčata. Spočívá v nastavení času, ve který se kávovar automaticky zapne a začne nahřívat vodu, případně rovnou uvaří navolený nápoj. 

Nahřívání šálků

Neméně praktickou funkcí je nahřívání šálků, které pomůže uchovat ideální teplotu kávy. Vhod přijde zejména v případě, že připravujete větší množství šálků kávy najednou, například pro návštěvu.

Bluetooth

Moderní technologie se nevyhnuly ani kávovarům. Díky možnosti propojení kávovaru s vaším chytrým mobilem pomocí bluetooth můžete kávovar ovládat na dálku prostřednictvím aplikace daného výrobce. Mimo to zpravidla umožňují také vytvoření a uložení vlastních parametrů pro kávu přesně tak, jak ji máte rádi.

Časté otázky okolo automatických kávovarů

Je lepší automatický kávovar nebo kapslový kávovar?

Zatímco automatické kávovary jsou na trhu stálicí, v posledních letech začínají nabírat na popularitě kapslové kávovary. Pokud toužíte po opravdu rychlé a praktické přípravě, obě alternativy jsou v tomto ohledu téměř shodné. Hlavní nevýhoda kapslových kávovarů však spočívá v omezené nabídce druhů kávy (každá značka kávovarů zpravidla neumožňuje použití kapslí jiné značky) a také poměrně velké množství plastového odpadu z kapslí. Pokud tak váháte mezi těmito dvěma variantami, automatický kávovar je jednoznačně lepší volbou.

Jaký tlak páry by měl automatický kávovar mít?

Pokud chcete kávu jako z kavárny, tlak páry by se měl pohybovat kolem patnácti páru. Přestože profesionální kávovary mají tlak o něco nižší (devět barů), je třeba vzít v potaz, že na rozdíl od automatických kávovarů mají čerpadlo. V průměru tak patnáct barů v automatickém kávovaru odpovídá devíti barům profesionálního přístroje.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *