Butter

Bulletproof káva: návod na přípravu kávy pro produktivní lidi

Kdo by nechtěl ochutnat jiný způsob přípravy kávy, než pouze s mlékem? Vyzkoušejte bulletproof coffee. Kávu s máslem. Aktuálně jde o světový hit, který stojí za to ochutnat!

Co je Bulletproof káva?

Věřte nebo ne, je to káva s máslem a takzvaný „bulletproof coffee“ je světový hit u biohackerů a u nutričních specialistů. No a káva se sýrem patří mezi lahůdky Francie.

Je libo káva s mlékem? Skvělá kombinace, co říkáte? Co ale takhle ochutnat kávu s jiným mlékárenským produktem, například s máslem či sýrem?

Lidé si odjakživa vylepšovali svůj šálek kávy nějakou tou příchutí navíc. Ať už to byl cukr, sirup, bylinky, mléko. Hlavně v počátcích pití kávy byly používány nejrůznější ingredience, které překryly přebytečnou hořkost, nebo naopak daly vyniknout její chuti i aroma. To proto, že primitivní podmínky pro přípravu kávy nebyly vždy ideální a káva neměla takovou chuť, jakou si lidé představovali. Další návody z kategorie příprava kávy.

Například v Turecku si dodnes můžeme pochutnat na kávě s kardamomem, připravenou v džezvě neboli ibrik. V dalších částech světa se káva řadila do každodenního jídelníčku spolu s mlékem, to především ráno. Ranní káva s mlékem dodává tělu pozvolna kofein a déle v těle vydrží. Francouzi pro svůj snídaňový nápoj mají i příznačný název, „Café au Lait“. V Itálii je takto připravená káva pojmenovaná pro nás známým názvem Cappuccino.

Je to káva s máslem? Jak vznikla neprůstřelná kává?

Americký podnikatel vyzkoušel cestou v Tibetě jejich tradiční místní nápoj. Jednalo se o čaj s jačím mlékem. Tato kombinace jej natolik zaujala, že po příjezdu domů ji musel sám vyrobit.  Původní silný čajový extrakt však vyměnil za jiný oblíbený a pro Američany oblíbenější nápoj, za kávu.

A co se nestalo? I z této chuti byl doslova nadšený! Tak Dave začal pracovat na svém receptu kávy s máslem, tentokrát už ne jačím, ale s kvalitním kravským. Snažení zveřejňoval na svém blogu. Recept vyvinul k dokonalosti a nakonec ho pojmenoval na Bulletproof Coffee – neprůstřelnou kávu.

Jaké jsou benefity pití neprůstřelné kávy?

Káva patří mezi nejčastější nápoje, které během dne konzumujeme. A co si budeme nalhávat, bez ní si začátek dne nedokážeme ani představit. Přiznejme si, že obecně kávu vypijeme v astronomickém množství a bez nadsázky lze říci, že je naším nejoblíbenějším nápojem na světě.

Bulletproof Coffee Infografika

Kávu je možné připravit na mnoho způsobů a každým dnem lidé přicházejí s novými nápady a ingrediencemi, které mají podpořit chuť kávy jako takové i její účinky na naše zdraví. Jak je to tedy s tou neprůstřelnou kávou a jejími benefity?

Neprůstřelná káva, známá také jako máslová káva, je nutričními specialisty považována za vysoce kalorický nápoj vyrobený s přidanými tuky. Pije se především ráno. Účelem je podpořit start organismu do nového dne. Nápoj se stal oblíbeným u nízkosacharidových dietářů a vyznavačů keto diet.

Bulletproof Coffee je novinkou v oblasti hubnutí. Obsahuje mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, jejichž trávení naše tělo zvládá bez účasti lipázy a žluči, které jsou nezbytné pro trávení ostatních tuků. Obsažené MCT tuky v neprůstřelné kávě mají blahodárný vliv na vstřebávání živin trávicím systémem, zpomalují střevní peristaltiku a zároveň zvyšují pocit sytosti, což je důležitý prvek prevence proti nadváze a obezitě. Dave konzultoval myšlenku neprůstřelné kávy se svým odborníkem na výživu, protože chtěl alespoň částečně potvrdit svá podezření o jejích možných zdravotních vlastnostech.

David na svém blogu doporučuje pití kávy Bulletproof Coffee hlavně po ránu a doporučuje jí především aktivním lidem, kteří potřebují velkou ranní dávku energie, která vydrží po celý den.

Mezi mnoha výhodami tohoto způsobu konzumace kávy, které vyzdvihuje, stojí za to zdůraznit také tyto pozitivní účinky:

  1. Dodává tělu zmíněnou energii, která pochází ze složení kávy – směsi kofeinu s látkami pocházejícími z tuků MCT.
  2. Podporuje hubnutí. Tuky obsažené v másle urychlují metabolismus. Neprůstřelná káva se může stát součástí účinné hubnoucí diety, protože účinně potlačuje nadměrnou chuť k jídlu.
  3. Může zlepšovat také duševní schopnost, správné fungování mozku a zvyšování intelektuální výkonnosti, což přispívá k rychlejšímu učení a lepšímu vstřebávání informací. Podle tvůrce receptu na tuto kávu se po relativně krátké době budeme moci těšit z lepší paměti a koncentrace na nejvyšší úrovni.

Pokud chceme, aby naše tělo získalo potřebou energii a zdraví prospěšné látky, je nutné, abychom si do kávy přidali kvalitní kravské máslo. To je plné nenasycených mastných kyselin Omega – 3, antioxidantů, vitamínů A, D, E a K a tzv. dobrého cholesterolu HDL, který má příznivý vliv na fungování našeho kardiovaskulárního systému.

Jaké ingredience potřebujete na přípravu Bulletproof kávy?

Základní 3 ingredience potřebné k výrobě Bulletproof coffee jsou tyto:

  1. Kvalitní káva
  2. MCT C8 olej
  3. Ghee nebo kvalitní máslo

Káva

Pro přípravu Bulletproof Coffee budeme potřebovat kvalitní kávu, ideálně připravenou z french pressu. Tato káva je pražená každý týden, proto je neustále čerstvá. Vybírejte kávu Arabica pro její výraznější aroma i chuť. Vybírejte rozhodně z nejlepší kávy, která se u nás dá koupit.

MCT C8 olej

Brainmax Mct Olej

Brain Oil C8 MCT je šetrně extrahován z BIO kokosů pěstovaných v ekologickém a udržitelném zemědělství. Jedná se o 100% triglyceridy kyseliny kaprylové, které jsou nejvíce ketogenní částí kokosu.

Pro přípravu originální Bulletproof Coffee budete potřebovat kvalitní MCT olej. Originál, který používá Dave Asprey na svém blogu se jmenuje Brain Octane Oil. Jeho substitut sehnatelný v ČR je Powerlogy C8 MCT Oil nebo právě BrainMax Pure Brain MCT Oil. MCT C8 olej je speciální forma kokosového oleje, který dodá rychlou energii bez zatížení trávení. Ten správný MCT olej má obsahovat 100% C8. Tedy kyselinu kaprylovou, která dodá našemu mozku a svalům dodá okamžitou energii.

Ghee nebo kvalitní máslo

Powerlogy Ghee Maslo

Powerlogy BIO Ghee Butter – chuťově výrazné a funkční propuštěné máslo 100% bez laktózy, kaseinu a vody. Bez laktózy, bílkovin a vody. Vyrobeno z mléka alpských krav pasoucích se na trávě.

Pro přípravu neprůstřelné kávy můžete používat kvalitní kravské máslo nebo Ghee (bez obsahu laktózy), které někteří kuchaři používají při vaření. Kvalitní české máslo s obsahem 84% tuku vás do nového dne opravdu nakopne a je k dostání v každém obchodě.

Kokosový olej

Brainmax Kokosovy Olej

Extra panenský za studena lisovaný organický kokosový olej vyrobený z čerstvých kokosových ořechů od filipínských farmářů.

Jestliže dáme přednost rostlinnému tuku, pak jedině kokosový olej, který mu dá exotickou chuť i potřebné živiny v podobě vitaminu B, E a K a minerálů, draslík, zinek, hořčík, železo a vápník. Kokosový olej podporuje činnost mozku a celého nervového systému, používá se při léčbě onemocnění Alzheimera, podporuje také srdeční činnost a výrazně snižuje riziko infarktu.

Reishi houba a jiné medicinální houby

Brainmax Reishi Prasek

Reishi patří přirozená obranyschopnost organismu, podporuje funkce oběhové soustavy a reguluje hladinu cholesterolu v krvi.

Pokud svému tělu chcete po ránu ještě více dopřát, můžete si Bulletproof Coffee „okořenit“ práškem ze sušené houby reishi či jinými medicinálními houbami. Tento typ hub má příznivý vliv na naši imunitu, hlídají správnou hladinu cholesterolu, obsahují velké množství látek zvaných betaglukany a posilují srdce a cévy.

Návod na přípravu Bulletproof coffee

  1. Přichystejte si horkou vodu (250ml), čerstvě mletou kávu nahrubo (18g), kvalitní máslo, MCT olej a french press.
  2. Do french pressu dejte 18 g čerstvě namleté kávy a přilijte trochou vody. Pro lepší chuť kávu po dobu 20 sekund míchejte. Zbavíte jí tak přebytečného CO2. Dolijte zbytek vody a nechte extrahovat 3 minuty. Kávu už nyní nemíchejte. Po uplynutí 3 minut kávu zamíchejte a počkejte, až kávovina klesne. Poté stlačte dolů píst. Kávu máte nyní připravenou.
  3. Ukrojte z másla čtvrtinu kostky (čím více krémovou chuť kávy chcete, tím použijete větší množství) a přichystejte MCT olej v množství 1-2 polévkových lžic. Rozdělte odkrojek másla na tři části a vložte do mixéru. Přidejte MCT olej a připravenou kávu z french pressu. Vše pečlivě promíchejte po dobu 20 vteřin. Vznikne lahodná pěna.
  4. Kávu servírujte do hrnku a můžete si pochutnat na své Bulletproof coffee!     

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *