Frenpress

French press: jak v něm připravit skvělou kávu

Perex: Připravte si pomocí French pressu lahodnou kávu s plnou chutí. Stačí přelít nahrubo mletou kávu horkou vodou, promíchat, odstát a pak zatlačit píst. A chutná káva je na světě!

Co je French press?

Espresso z něj sice neuděláte, ale určitě ochutnáte vynikající kávu, kterou si budete chtít vychutnávat zas a znova. A na drahé kávovary už si ani nevzpomenete. Co je vlastně French press, jak vznikl a jakou kávu v něm lze připravit?

Historie French Press

Legenda o počátcích vzniku French pressu je velmi zajímavá. Jak už název napovídá, French press vznikl ve Francii. Tím způsobem, kdysi jeden muž připravoval svou kávu na otevřeném ohni. Původně ji chtěl připravit obvyklým způsobem. Zalít jemně mletá zrnka horkou vodou – obdobně, jako je tomu u dnešní zalévané kávy, které se neřekne jinak, než „turek.“ Muž však nalil horkou vodu a až poté si vzpomněl, že na do zapomněl dát kávu. Proto ji přisypal dodatečně. Legenda praví, že od kolemjdoucího italského kupce koupil sítko, se kterým vyextrahovanou kávu přefiltroval stlačením na dno šálku. A výsledek připravené kávy byl fenomenální! Jak to bylo ve skutečnosti, nevíme. Ale postup přípravy kávy u French pressu je v podstatě podobný.

Předchůdce French pressu, který známe dnes, vznikl původně jako celokovové zařízení. Světu byl představen v roce 1852 ve Francii. Vynalezli ho dva muži, Mayer a Delforgeal. Protože původní přístroj nebyl schopný kvalitně filtrovat kávu, ani výsledná chuť nebyla tak dokonalá. Vývoj přístroje měl však velký potenciál a celkem rychle si ho oblíbili domácnosti i kavárny. V podobě, jak jej známe dnes, byl patentovaný italským designerem Attiliem Calimanim v roce 1929.

A v této podobě se French press rozšířil do celého světa. Můžeme se setkat i s jinými názvy. Ve francouzštině jej známe pod Cafetière, což v překladu znamená kávovar. Ačkoliv ve French pressu se káva vlastně ani nevaří. Zajímavější pojmenování je opět z francouzštiny, сafetière à piston neboli kávovar s pístem. V anglicky mluvících zemích se můžeme setkat s názvy press pot, coffee press a coffee plunger – a všechny budou označovat french press.

A jakým způsobem vlastně French press připravuje kávu? Tento alternativní způsob přípravy kávy si zamilují všichni, kteří si libují v zalévané kávě. Tento způsob přípravy s ní má hodně společného. French press je jednoduchý přístroj, který se skládá ze skleněné, nebo kovové válcové nádoby, síta procházejícího středem nádoby a víka. Dnes je možné koupit přístroj prakticky kdekoliv. V supermarketech, obchodech s nábytkem či v domácích potřebách.

Jak vybrat french press?

Kolik kávy s French pressem budete obvykle připravovat? Nejčastěji se káva tímto způsobem servíruje do šálků o objemu 100-150 ml. Jestliže jste dva, vystačí konvička na 3 šálky. Pokud jste vícečetná rodina, zvolte velikost minimálně o objemu 1 litru pro přibližně 8 šálků kávy.

Vyrazíte se svým French pressem na cesty? Jestliže se bez své kávy neobejdete ani na výletech, pak jistě volte nerezové tělo. Konvička z nerezu vydrží opravdu hodně a její odolnost oceníte i na terase či na zahradě před domem.

Na jak dlouho budete French press kupovat? I když se toho na přístroji nemá moc co pokazit, je tato otázka na místě. Jestliže využijete přístroj každý den několikrát, budete muset počítat s výměnou pístu, který se opotřebovává. Levný French press obvykle nedisponuje náhradními díly. Značkový French press vydrží déle a je možné dokoupit jak sítko, tak píst.

Na jakém principu French press funguje?

French press funguje na zcela banálním principu louhování a následné filtrace rozemleté kávy. I přes primitivní způsob přípravy má káva překvapivě lahodnou chuť. Říká se, že některé druhy kávy svou chuť i aroma rozvinou právě a pouze ve French pressu. Proč? Pokud připravíte kávu filtrováním přes filtrační papír, zachytí se v něm kávové oleje a káva ztrácí svou chuť. To se ve French pressu stát jednoduše nemůže.

V moka konvičce se díky varu pro změnu přes kávu prožene vařící voda, dojde k jejímu spaření, které opět negativně ovlivní chuť. French press tento postup nezná. Káva se volně prohání v konvičce a pozvolna se louhuje. Tak si vytváří příjemnou, plnou a krémovou chuť. Na druhou stranu se v šálku mohou objevit kousky rozemletých zrnek, které filtr nezachytil. Pak je už na vašem vyzkoušení, na jak hrubé zrno svou kávu umlít.

5 výhod french press

  1. Proti drahým kávovarům získáte za málo peněz praktický přístroj na přípravu kávy, který můžete použít kdykoliv a kdekoliv.
  2. Hodí se i pro ty nejvzácnější druhy kávy, aniž by se při přípravě ztratila chuť a vůně.
  3. Je skvělým pomocníkem pro přípravu kávy doma, v kanceláři, na dovolené i na chatě.
  4. Při dodržení jednoduchého postupu nemůžete svou kávu pokazit. Na rozdíl od přípravy v kávovaru.
  5. Podle jemnosti umletého zrna a poměru kávy/vody vyladíte chuť přesně podle svého gusta.  

Na jakou hrubost namlít kávu?

Hrubost čerstvě namleté kávy má velký vliv na výsledné chuti připravené kávy ve French pressu. Jak umlít kávu? Vždy záleží jen na vaší chuti, jak si kávu v tomto přístroji připravíte. Prvním předpokladem pro lahodný šálek je výběr kvalitní kávy. A na stupni hrubosti jejího mletí. Zrna by měla mít strukturu krystalového cukru.

Pro Cold brew nastavte na svém elektrickém či ručním mlýnku velmi hrubé mletí. Tato metoda totiž spočívá v přípravě kávy tzv. studenou cestou, kdy extrakce trvá i několik hodin. Hrubost čerstvě namleté kávy by měla mít strukturu hrubozrnné mořské soli.

Můj tip

Experimentujte s hrubostí mletí kávy. Jemně namletá káva vám sice unikne do šálku, ale nuance chuti budou jiné. A to je to, co si vyloženě užívám. To experimentování. Rozhodně to chce ale nejlepší kávu, jakou můžete u nás koupit.

Do French pressu obecně patří hrubě mletá káva, aby sítko zachytilo všechna zrnka. Jak káva na hrubo vypadá? Svou strukturou může připomínat kosher sůl (mořská sůl). Nejde však o hrudky, ale o „vločky.“

Návod, jak připravit kávu ve French press

Co je potřeba:

  • Celkový čas přípravy ve French pressu: 4 minuty  
  • Objem kávy: pro 300 ml (pro větší objem volte více kávy)
  • Množství kávy: 18 g (poměr 6 gramů / 100 ml)

Jak na to:

  1. Perfektně čistou nádobku si před přípravou kávy předehřejte.
  2. Vodu ohřejte na teplotu kolem 93-95°C. Vodu používejte ideálně filtrovanou.
  3. Pomocí ručního či elektrického mlýnku umelte vybranou kávu na hrubost připomínající konzistenci cukru krystal. Potřebovat budete 18 gramů / 300 ml vody, pokud děláte více, počítejte s poměrem 6 g / 100 ml.
  4. Do nádobky nasypte kávu a zalijte přibližně 100 ml vody. Dobře promíchejte a počkejte přibližně 30 sekund. Jestliže chcete kávu zbavit přebytečného CO2, můžete tento krok přeskočit. CO2 zabraňuje dokonalé extrakci chutí, proto je dobré se jej takto zbavit před kompletním zalitím.
  5. Dolijte zbytek vody a nechejte extrahovat 3-4 minuty, kávu nemíchejte.
  6. Kávu promíchejte a počkejte přibližně minutu, než klesne kávovina dolů.
  7. Píst se sítkem opatrně stlačte ke dnu. Stlačujte pomalu. Pod tlakem by káva mohla doslova explodovat a opatřit vás.
  8. Po stlačení už zbývá jen kávu nalít, ideálně do ohřátých šálků. Dobrou chuť!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *