Guatemalská káva Tres Maria (Recenze)
Guatemalská káva Tres Maria pochází z regionu Huehuetenango. Vyniká svou nádherně sladkou, vyváženou chutí, kde můžete najít vinné tóny a příjemnou kyselost.
Jaký způsob zpracování se preferuje v Guatemale?
Guatemala je země se spoustou srážek a vlhkosti. Vody je zde dostatek. Proto není divu, že se v zemi zabývají mokrým zpracováním. Vysoká úroveň vlhkosti má tendenci narušovat přirozený nebo suchý proces kávových zrn. Mokrý proces často upřednostňují zemědělci i spotřebitelé, protože tato metoda zpracování je více konzistentní než metoda přirozeného zpracování a zdůrazňuje přirozenou kyselost kávy. Kávové boby se nejdříve ručně sbírají, poté se perou v mokré lázni a následně se nechají sušit ve speciálních sušičkách. Výsledkem je káva, se sladší vyváženou chutí s plným tělem. Příjemná kyselost je dotvořena ovocnými tóny.
Chuť kávy
Káva Tres Maria vyniká svou plnou, delikátně sladkou, naprosto vyváženou chutí s vinnými tóny a příjemnou kyselostí, stejně jako úchvatným aroma.
Guatemala Flor de Coban
Káva pochází především z oblasti leží v severozápadní části Guatemaly na úpatí pohoří Cuchumatanes. Tato oblast vyniká kyselou půdou a chráněná je před mrazy teplým tropickým větrem.
Jak připravit kávu
- Aeropress
- Džezva
- Espresso
- Filtrovaná káva
- French press
- Moka konvička
Historie guatemalské kávy Tres Maria
Traduje se, že historie guatemalské kávy Tres Maria sahá do roku 1750, kdy byl jezuity přímo do Guatemaly přivezen první kávovník. Rostlina sem však nebyla přivezena za účelem pěstování kávy, ale jako okrasná rostlina. Z kávy se stala hlavní exportní komodita kolem roku 1800 s objevením chemických barviv, neboť do této doby se téměř na celém území Guatemaly pěstoval Indigovník používaný v chemickém průmyslu.
Káva však představovala významný vliv na ekonomiku. Poptávka po chutné kávě z Guatemaly rostla, a tak se vláda rozhodla, podpořit místní farmáře. Kolem roku 1859 bylo na území Guatemaly za podpory vlády vysazeno více než půl milionu kávovníků. Vláda tehdy rozdala přes milion semínek místním farmářům. Jejich pěstitelské zkušenosti, skvělé přírodní podmínky, tropické slunce, teplý tropický vítr. To všechno hrálo prim pro to, aby se kávovníky staly hlavním zdrojem příjmů většiny rodin v této oblasti. Guatemala se dlouhodobě potýká s chudobou – zdroje jako USAID odhadují, že 56% populace žije v chudobě a 20% v extrémní chudobě. Denní plat dělníka na kávové plantáži se pohybuje kolem 3 USD.
O zemi, která plodí kávu Tres Maria
V Guatemale je celkem 7 hlavních regionů, kde se káva pěstuje. Nejoblíbenější jsou regiony Antigua, Huehuetenango a Atitlan. Každý region má svou jedinečnou kombinaci podmínek pěstování a mikroklimatu.
- Káva z Antiguy se pěstuje na svazích sopek, kde je hodně slunce a málo deště.
- Region Huehuetenango, poblíž mexických hranic, má nejvyšší nadmořskou výšku (mezi 5 000–6 000 stop) a vytváří komplexní ovocné příchutě.
- Káva z oblasti Atitlan se pěstuje ve vulkanické půdě. Tato oblast obklopuje jezero Atitlan, jehož voda se často používá k mokrému zpracování kávy. Standardem v této oblasti je ekologické hnojení bez použití pesticidů.
Nejvýznamnější oblastí pro pěstování káv je Huehuetenango, která je známá jako jedna z nejlepších pěstitelských oblastí v celé Guatemale. Kávu zde pěstují především drobní farmáři už po dlouhá staletí. Své poznatky, zkušenosti a plantáže, si předávají z generace po generaci.
Oblast Huehuetenango leží v severozápadní části Guatemaly na úpatí pohoří Cuchumatanes což je nejvyšší sopečné pohoří ve Střední Americe. Výhodou regionu je jeho umístění. Ten je totiž chráněn před mrazy teplým větrem, který v oblasti vytváří jedinečné mikroklima. Mírné teploty a subtropické podnebí také přispívají k perfektnímu vzhledu kávových zrn.
Kávovníky se pěstují v nadmořské výšce od 1 500 do 1 800 m. n. m. Označení SHG (Strictly High Growing) právě znamená to, že byla káva pěstována v nadmořské výšce vyšší, než 1500 m n.m. což přímo ovlivňuje její kvalitu. Více než 89% produkce Guatemalské kávy je určeno pro export. Sklizeň této kávy probíhá v období od ledna do dubna a je prováděna ručně.
Pro guatemalské kávy je charakteristická sladká a vyvážená chuť s příjemnou kyselostí. Pokud hledáte zrnka pro perfektní a harmonické espresso, je tato středoamerická káva přesně pro Vás!