Beleni Zubu

Nejlepší na domácí bělení zubů

Základem krásného úsměvu jsou především bílé zuby. Bohužel bělící procedura u zubaře či zubní hygienistky se může pěkně prodražit – ačkoliv se jedná o nejefektivnější bělení, můžeme za něj nechat až několik tisíc korun. Pokud se vám nechce utrácet za profesionální bělení, nevěště hlavu – naštěstí je v současné době k dostání celá řada funkčních a bezpečných produktů, se kterými si vykouzlíte zářivý úsměv za pár stovek. A navíc z pohodlí domova!

7 možností, jak doma vybělit zuby

1. DAYNIGHT

Pokud hledáte výhodnou sadu na bělení zubů, doporučit vám můžu značku DAYNIGHT. V jedné sadě kromě LED náustku a per s bělícím gelem také bělící stupnici, zubní pastu s obsahem aktivního uhlí či elektrický kartáček s náhradními hlavicemi. K dostání jsou však i menší sady (například bez elektrického kartáčku ) za výrazně nižší cenu. Vzhledem k tomu, že produkty obsahují peroxid, je sada ideální i pro citlivé zuby.

Výhody proč ANO

 • Kompletní sada
 • Bez obsahu peroxidu
 • Snadné použití
 • Dobrá chuť zubní pasty
 • Při nákupu na webu výrobce doprava zdarma

Nevýhody proč NE

 • Vyšší cena

2. Blight Smile světelná sada

Dalším poměrně účinným kouskem je sada Blight Smile, která funguje na principu LED modrého a červeného světla. V balení opět najdeme také tři bělící pera a vzorník odstínů zubů. První výsledky lze vidět už po několika použití. Ani tentokrát produkt neobsahuje peroxid, a je tak vhodný i pro citlivé zuby.

Výhody proč ANO

 • Snadné použití
 • Praktický vzorník odstínů zubů
 • Bez obsahu peroxidu

Nevýhody proč NE

 • Vyšší cena

3. White Pearl Whitening System

Můj další tip je již v příznivější cenové kategorii do 1000 Kč. Tato bělící sada již neobsahuje LED diody, ale pouze násadu na zuby a speciální stomatologický bělící gel. Díky způsobu aplikace se bělící látka dostane opravdu všude, včetně mezizubních prostor, a bělení je tak skutečně rovnoměrné. Příjemným bonusem je příznivý vliv na reminalizaci zubní skloviny a obsah pečujících bylinkových extraktů, které pomáhají zklidnit dásně.

Výhody proč ANO

 • Bez obsahu peroxidu
 • Příznivá cena
 • Stomatologická kvalita

Nevýhody proč NE

 • Náročnější aplikace
 • Méně výrazný efekt bělení

4. Toothy Starter sada

Poměrně cenově přijatelná je také LED sada značky Toothy. V balíčku Starter najdeme jak LED náustek, tak speciální bělící gel, které společně odstraňují nežádoucí zabarvení zubů. Bělení lze provádět až šest dní po sobě, poté lze zopakovat po několika týdnech. Gel neobsahuje peroxid, ale potassium nitrát a bylinné výtažky pro zklidnění dásní.

Výhody proč ANO

 • Příznivá cena za Starter Pack
 • Možnost dokoupit náplně
 • Neobsahuje peroxid

Nevýhody proč NE

5. My White Secret Toothpaste Classic Mint

Přestože zubní pasta značky My White Secret sama zuby příliš nebělí (minimálně ne s účinkem bělící sady), je ideální jako prevence zažloutnutí zubů vlivem potravin a nápojů. Díky komplexnímu složení navíc pomáhá ke zdraví dásní a osvěžuje dech. Denní pastu v balení doplňuje večerní, která navíc obsahuje aktivní uhlí pro mírné bělení a odstranění usazenin na sklovině.

Výhody proč ANO

 • Příznivá cena
 • Příjemná vůně i chuť
 • Komplexní složení
 • Vhodná jako prevence

Nevýhody proč NE

 • Malý bělící účinek

6. My White Secret Pudr na bělení zubů

Dalším zajímavým produktem značky My White Secret je bělící pudr s obsahem aktivního uhlí. Navíc obsahuje bentonitový jíl, který pomáhá dezinfikovat dutinu ústní. Ani tentokrát nechybí přírodní výtažky pro podporu zdraví dásní a svěží dech.

Výhody proč ANO

 • Přírodní složení
 • Mentolová příchuť
 • Netestováno na zvířatech
 • Snadné použití

Nevýhody proč NE

 • Vyšší cena
 • Nižší míra bělení

7. Swissdent zubní pasta Extreme

Mezi zubními pastami je poměrně kvalitním kouskem také bělící pasta značky Swissdent. Obsahuje jak přírodní enzymy, tak kalcium peroxid, který pomáhá účinně odstraňovat zabarvení zubů způsobené kávou či kouřením. Vzhledem k nízké abrazivitě je ideální volbou i pro citlivé zuby a krčky. Součástí balení je navíc zubní kartáček se speciálním zastřižením vláken pro dokonalé čištění zubů.

Výhody proč ANO

 • Obsahuje bělící složku
 • Příjemná vůně a chuť
 • Součástí balení kartáček
 • Není abrazivní

Nevýhody proč NE

 • Vyšší cena

Jak fungují sady na domácí bělení zubů?

Pokud jste až dosud bez valného efektu spoléhali na bělící zubní pasty, nejste sami. Přestože se jedná o nejčastější volbu, bohužel je i nejméně účinná. Mnohem výraznějšího efektu dosáhnete pomocí sad na domácí bělení zubů. A jaké druhy lze zakoupit? 

Bělící gely

Tyto sady, které jsou zpravidla k dostání za 1000 až 2000 Kč, nespoléhají pouze na abrazivní účinek jako mnohé bělící zubní pasty. Sada se obvykle skládá ze speciálního gelu s obsahem chloridu sodného, který aplikujeme do speciální násady na zuby a necháme krátce působit (u některých produktů přes noc). Díky šetrnému složení se sice výsledek objeví až po pár dnech, na druhou stranu se není třeba obávat zvýšené citlivosti zubů či poškození skloviny.

LED světlo

Druhou, stále oblíbenější alternativou, je domácí bělení pomocí LED světla. Tyto sady kromě samotného gelu obsahují také LED zařízení, které produkuje světlo dvou různých vlnových délek. Zatímco modré světlo má bělící účinek, červené světlo pomáhá zlepšit prokrvení a celkové zdraví dásní a dutiny ústní. 

Bělící pera

Pokud vás trápí zažloutlá místa či nežádoucí zbarvení konkrétních zubů, sáhnout můžete po bělících perech. I v tomto případě je hlavní účinnou látkou peroxid či chlorid sodný, který účinně bělí a odstraňuje skvrny. Nevýhodou však může být mírně slabší účinek a riziko nerovnoměrného vybělení. 

Jak často bělit zuby?

Jelikož odstín zubů po jejich bělení ovlivňují stravovací návyky, pití kávy, červeného vína či například kouření, je nutnost opakování procedury značně individuální. V potaz navíc musíme vzít také doporučení výrobce, které se odvíjí od koncentrace účinné látky v daném produktu.

Obecně se však dá říci, že bělení bychom měli opakovat v okamžiku, kdy se nám zdá, že zuby opět začínají žloutnout. V praxi to obvykle znamená jednou měsíčně. Asi však není třeba dodávat, že je na místě trochu zdravé soudnosti – příliš častým bělením si můžete přivodit nepříjemnou citlivost zubů a další obtíže. 

Kde má bělení zubů největší efekt?

Ve světě hollywoodských hvězd s americkým úsměvem může člověk snadno nabýt dojmu, že má příliš žluté zuby. Určité zabarvení je však naprosto normální – zuby jako nablýskané perličky má zkrátka přirozeně jen málokdo. Jak však bylo řečeno, zabarvení zubů může významně ovlivňovat mnoho vnějších faktorů, jako je:

 • konzumace červených nápojů a potravin,
 • pití kávy, černého čaje a colových nápojů,
 • kouření,
 • žvýkání tabáku.

Je tak zřejmé, že investice do bělení se vyplatí především v případě, že s těmito zlozvyky skoncujeme, případně je alespoň omezíme. Přece jen by byla trochu škoda si krásný (a mnohdy také drahý) bílý úsměv pokazit cigaretou či nadměrnou konzumací kávy.

Jak vybrat nejlepší přípravek na bělení zubů?

Absolvovali jste návštěvu u zubaře a bylo vám řečeno, že je pro vás bělení zubů vhodné – jaký však zvolit přípravek? Na tuzemském trhu je k dostání opravdu nepřeberné množství přípravků, a není tak snadné najít ten pravý právě pro vás.

Určete míru zabarvení

Začněte tím, že vytáhnete zrcátko a posoudíte svůj úsměv na denním světle. Je zabarvení pouze mírné, nebo vás trápí opravdu tmavý, zažloutlý odstín? Zatímco s první variantou si poradí většina bělících zubních past, pudrů či bělících pásků, v případě druhém je třeba sáhnout po silnějším kalibru – bělících gelech s peroxidem či bělících LED sadách. 

Vyberte vhodnou účinnou látku

K vysoce koncentrovaným produktům s obsahem peroxidu se zpravidla vůbec nedostanete – jsou dostupné pouze u zubního lékaře. Mezi volně prodejnými bělícími prostředky jsou sice k dostání i ty s obsahem peroxidu, častější účinnou látkou je však chlorid sodný, který je k zubům šetrnější. 

Přečtěte si recenze a zkušenost ostatních zákazníků 

V neposlední řadě si nezapomeňte pročíst reálné zkušenosti zákazníků a recenze bělících sad. Díky tomu se vyhnete přípravkům, které slibují nereálné výsledky. V neposlední řadě budete schopni posoudit, zda je daný typ aplikace právě pro vás – ne každý zkrátka vydrží spát s plastovou násadou na zubech a tak podobně. 

Tipy pro udržení vybělených zubů

Máte bělení zubů za sebou a chcete, aby vám zářivý úsměv vydržel co nejdéle? Pak nezapomeňte dodržovat několik základních pravidel (které mimochodem přijdou vhod i jako prevence v případě, že jste s bělením ještě nezačali).

Asi nejzásadnějším pravidlem je správná hygiena, tedy pravidelné čištění zubů, které odstraní plak a další usazeniny, které by mohly na zubech působit nežádoucí zabarvení. Kromě dostatečně pečlivého čištění nezapomínejte také na mezizubní prostory a pravidelné návštěvy zubní hygieny, během které vám zubní hygienistka odstraní zubní kámen.

Velkou roli v zabarvení zubů hraje také jídlo a pití. Doporučujeme se úplně vyhnout konzumaci silně barvících nápojů, tedy červeného vína, kávy či červeného čaje. Pokud si je přeci jen nechce odpustit, bezpečnou variantou je jejich upíjení pomocí brčka, případně pečlivé propláchnutí zubů ústní vodou. 

Časté otázky okolo bělení zubů

Zdaleka nejefektivnější je profesionální bělení zubů u zubaře či zubní hygienistky. Levnější a lehce méně efektivní alternativou je pak bělení pomocí gelů s obsahem peroxidu a LED světla. Nejméně účinné, na druhou stranu také nejšetrnější, jsou bělící pásky, pudry a zubní pasty.

Obecně platí, že bělení rozhodně není každodenní záležitostí. Vzhledem k různému složení a koncentrací dostupných přípravků si vždy přečtěte návod k použití a nepřekračujte doporučenou četnost bělení.

Jelikož jsou zubní výplně z umělých materiálů, nemá na ně bělení peroxidem příliš velký vliv. To mějte na paměti hlavně v případě, že jsou zubní výplně na “viditelné” straně zubů – bělení by je mohlo značně zvýraznit.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *