Nejlepsi Kolagen

Nejlepší kolagen na pleť – recenze, zkušenosti, výsledky

Naprostá většina žen je během svého života zvyklá pečovat o svou pleť a pokožku. Ženy chtějí jejich pleti dopřát to nejlepší – používají denní a noční krémy, nejrůznější tonika či odličovadla a spoustu dalších přípravků. Veškerá tato péče o pleť je výborná, jde ale pouze o jednu stranu mince – o péči o pleť zvenčí.

Pokud ale chcete dosáhnout co nejlepších možných výsledků, zejména pak také s ohledem na přibývající roky, bude nutné začít přemýšlet o té samé věci – péči o pleť – i z druhé stránky. Protože o pleť lze pečovat také zevnitř.

Přesně k tomuto účelu slouží různé beauty drinky či doplňky stravy s obsahem kolagenu. Ten je totiž zrovna tou bílkovinou, která má na svědomí pružnost a pevnost lidské pokožky. Nepříjemná tvorba vrásek, které se snaží zabránit každá žena, pak souvisí právě s úbytkem kolagenu. Tento proces může začínat už ve věkovém rozmezí 25-30 let. Po 40. roku života je pak úbytek kolagenu ještě výraznější, a proto se kvalita pleti začíná ještě dále zhoršovat.

Právě tomuto úbytku mají kolagenové beauty drinky zabránit. Dodají tělu kolagen, který už organismus nestíhá produkovat, a tím mohou napomáhat při udržování pleti v dobrém stavu. V současné době je možné na trhu najít množství doplňků stravy k péči o pleť s obsahem kolagenu, proto se teď podíváme na ty nejlepší z nich.

Jaké jsou nejlepší kolageny na pleť?

Momentálně lze na trhu najít velké množství kolagenových produktů a může být těžké se v této nabídce zorientovat. Setkat se lze i s různými formami těchto produktů, nejčastěji však jde o sáčky, jejichž práškový obsah se promíchá s tekutinou a následně vypije. Forma produktu ale není důležitá.

1. Inca Collagen

Přípravek Inca Collagen je třísložkový prémiový hydrolyzovaný kolagen z mořských ryb. Třísložkový proto, že obsahuje kolagen typu I, II a také III.

Jedno balení obsahuje 30 sáčků. Jejich práškový obsah si můžete rozmíchat ve vodě, mléku, džusu nebo v jakékoli vaší oblíbené tekutině (musí být studená).

Kolagen typu I (kolagen nejdůležitější pro pleť a pokožku) má v přípravku zastoupení v poměru 80 %. Nemusíte se proto bát, že by kolagen typu II a III byl v přípravku obsažený na úkor kolagenu typu I. Složení Inca Collagen proto určitě není nevýhodou, spíše naopak – díky kolagenu typu II kromě péče o pleť a pokožku uděláte také něco pro vaše chrupavky a klouby.

Inca Collagen je aktuálně v oblasti kolagenových přípravků nejspíše jedničkou na trhu v ČR. Pokud vybíráte kolagen drink úplně poprvé, nemusíte se bát, že byste vybrali špatně. Stačí si přečíst množství pozitivních recenzí na tento produkt.

Výhody proč ANO

 • ověřená firma a produkt
 • třísložkový kolagen (komplexní péče o tělo)
 • snadno využitelná a vstřebatelná forma kolagenu

Nevýhody proč NE

 • trochu vyšší cena jednoho balení

2. Venira kolagen

V případě Venira kolagenů je velkou výhodou široká nabídka jednotlivých příchutí i forem přípravků. Nejste tedy omezeny na jeden produkt bez příchutě. Co se týče forem, setkat se lze kromě kolagenových drinků také s kapslemi či kolagenovými srdíčky a podobně.

U kolagenových drinků jde zase samozřejmě o hydrolyzovaný kolagen, tedy o jeho nejefektivnější formu. Výhodou Venira kolagenů je fakt, že na péči o pleť jdou komplexně. Kromě kolagenu proto obsahují další pro pleť užitečné látky, jako například kyselinu hyaluronovou, selen, zinek nebo vitamín C, ale i mnoho dalších vitamínů. Tento drink tak kromě jeho hlavních účinků dokáže napomáhat také správné funkci imunitního systému.

To, co vás nejvíce zajímá, je ale komplexní péče o vaši pleť, vlasy a nehty, kterou tento přípravek rozhodně nabízí. Opět se zde lze opřít také o množství předchozích zkušeností a pozitivních recenzí.

Výhody proč ANO

 • široký výběr příchutí a forem
 • obsah přídavných, zdraví prospěšných látek
 • příznivá cena

Nevýhody proč NE

 • absence více informací o tom, jakého typu je kolagen obsažený v přípravku

3. Collalloc

Collalloc je bioaktivní hydrolyzovaný kolagen z mořských ryb. Obsahuje typy I, II a III. Kromě kvality pleti tak dokáže zlepšit také kvalitu vašeho pohybu či sportu tím, že chrupavkám a kloubům dodá potřebnou výživu.

Opět se jedná o práškovou formu v sáčku, kterou si lze rozmíchat v jakékoli studené tekutině. Je ale bez příchutě a není zde možnost jakéhokoli výběru.

Obsahuje pouze čistý mořský kolagen bez přísad. Ano, je to to, co chcete a hledáte, v přípravku ale nenajdete ani žádné přídavné prospěšné látky. Pro zvýšení efektivity přípravku je tak potřebné pořídit si vitamín C a kombinovat tyto přípravky spolu.

Výhody proč ANO

 • kromě pleti zlepší také kvalitu chrupavek, šlach a vaziv
 • snadno vstřebatelná forma podobná lidskému kolagenu

Nevýhody proč NE

 • žádná příchuť, a tudíž žádná možnost výběru
 • neobsahuje žádné přídavné užitečné látky
 • nejlepší efektivity lze proto dosáhnout pouze v kombinaci s vitamínem C

4. Collavio kolagen

Kolagen Collavio je dalším z řady hydrolyzovaných rybích kolagenů. Díky tomu se snadno vstřebává a je dobře využitelný. Jedná se o ochucený kolagenový drink (příchutě například mango, citrus, jahoda, …), který lze rozmíchat v jakékoli tekutině (ideálně však ve vodě).

V přípravku nalezneme kolagen typu I, což znamená, že se postará hlavně o pleť, vlasy a nehty. Výhodou drinku Collavio pak je komplexní péče – kromě kolagenu obsahuje řadu dalších látek, které příznivé působí na zdraví a krásu pleti, vlasů i nehtů (kyselina hyaluronová, vitamín C, thiamin, riboflavin, niacin, koenzym Q10, …).

Výhody proč ANO

 • snadno vstřebatelný rybí kolagen
 • množství příchutí na výběr
 • široké spektrum látek užitečných pro pleť

Nevýhody proč NE

 • vyšší cena

5. Beauty Collagen

Beauty Collagen od Venoc je kombinace mořského kolagenu, kyseliny hyaluronové a vitamínu C. Složení je opět vyladěno tak, aby přípravek dokázal pokožce poskytnout komplexní péči.

Kromě zpomalení procesu stárnutí pleti tak můžete očekávat také podporu růstu vlasů a zamezení lámání či třepení nehtů.

Forma kolagenu, který je v přípravku obsažený, také opět zajišťuje co nejlepší vstřebatelnost a využitelnost.

Přípravek je s příchutí a je potřebné ho rozmíchat ve vodě. Při doporučeném dávkování dokáže při příznivé ceně vydržet až 40 dní.

Výhody proč ANO

 • příznivější cena než u konkurence
 • kolagen je kombinovaný s dalšími užitečnými látkami
 • jedno balení vydrží až 40 dní, což je nadstandard

Nevýhody proč NE

 • menší počet recenzí (méně prověřený produkt)

6. Natural Protein kolagen

Kolagenový přípravek od Natural Protein je k mání v několika příchutích – jahoda, kakao, malina, mango, červené ovoce nebo maracuja a banán. Má lahodnou chuť a je mírně slazený stévií.

Obsahuje 2 druhy kolagenu pro co nejlepší efektivitu přípravku (hydrolyzovaný kolagen ze sladkovodních ryb a hovězí kolagen). Kromě toho jsou v přípravku obsaženy také další užitečné látky – kyselina hyaluronová, vitamín C a mrazem sušené ovoce.

Přípravek tak má ke zkrášlení vlasů, nehtů a pleti to nejlepší možné složení, protože obsahuje celou řadu látek, které jejich zdraví podporují.

Výhodou je, že si lze od každé příchutě pořídit také jednoporcové vzorky. Před koupí velkého balení si tak můžete za pár korun vyzkoušet jeho chuť. Jedno velké 300 g balení pak obsahuje 25 porcí.

Výhody proč ANO

 • kolagenový přípravek s přírodním složením
 • možnost vyzkoušení příchutí před koupí produktu
 • obsah kyseliny hyaluronové a vitamínu C

Nevýhody proč NE

 • ve srovnání s konkurencí nabízí na jedno balení menší počet porcí

7. Werbea

Werbea Beauty Collagen není pouze kolagenovým přípravkem, nýbrž velmi komplexním produktem určeným k péči o pleť, vlasy, nehty, chrupavky a klouby.

Obsahuje velmi unikátní směs velkého množství látek (hydrolyzovaný rybí kolagen, vitamín C, kyselina hyaluronová, komplex vitamínů B, vitamíny D a E, selen, zinek, koenzym Q10, piperin a mnoho dalšího).

Toto složení je vyladěno tak, aby se účinky jednotlivých složek synergicky podporovaly a doplňovaly. Díky tomu je zajištěna velmi dobrá vstřebatelnost a zároveň efektivita kolagenu Werbea.

Tento kolagenový přípravek dále nabízí další bonus v tom, že výborně chutná.

Výhody proč ANO

 • široké spektrum vitamínů a minerálů v přípravku
 • velmi příznivá cena při standardu 30 porcí
 • výborná chuť

Nevýhody proč NE

 • u tohoto produktu jsem opravdu žádnou nevýhodu nenašel

8. NOW Biocell hydrolyzovaný kolagen

Kolagenové přípravky od Biokolagenu se dělí podle cílové skupiny uživatelů. Nejlepším kolagenem na pleť je pak ten s označením kolagen pro ženy.

Biokolagen – kolagen pro ženy kromě kolagenu obsahuje také kyselinu hyaluronovou a celou škálu vitaminů prospěšných pro zdraví pokožky. Účinně vyživuje ale také vlasy i nehty, podporuje imunitní systém.

Nápoj je ochucený (ananas a mango), obsahuje ale pouze 15 porcí, tudíž je nutné přípravek kupovat častěji. Nesjpíš vám to až tolik nebude vadit, protože jeho cena je velmi příznivá.

Výhody proč ANO

 • obsahuje širokou škálu vitamínů
 • příznivá cena

Nevýhody proč NE

 • pouze 15 porcí, nutné kupovat častěji

9. MyProtein Beauty Kolagen Shot

Beauty Kolagen Shot od MyProteinu je takovým chutným ovocným koktejlem s obsahem kolagenu z mořských ryb a dalších prospěšných látek (kyseliny hyaluronové a několika vitamínů). Jeden shot obsahuje 5 g kolagenu a 25 mg kyseliny hyaluronové.

Ve srovnání s konkurencí tak nabídne sice menší množství kolagenu, dohání to ale obsahem jiných látek, které ve spolupráci s kolagenem dokážou zdraví pleti, vlasů a nehtů účinně podpořit (biotin, zinek, selen).

Výhodou produktu je, že z denní porce (z jednoho shotu) dostane vaše tělo vše, co potřebuje. Není tak nutné hlídat si nějaké denní množství.

Produkt má také lahodnou ananasovou, případně citronovou nebo kokosovou příchuť, což je dalším benefitem.

Výhody proč ANO

 • široké spektrum látek užitečných pro pleť a vlasy
 • výběr z několika příchutí

Nevýhody proč NE

 • obsahuje pouze 12 porcí za cenu, ve které lze běžně sehnat porcí 30

Co už je důležité, je forma samotného kolagenu, který je v přípravku obsažený. Setkat se lze s nativním nebo hydrolyzovaným kolagenem. Nativní kolagen je taková forma kolagenu, jaká se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Hydrolyzovaný kolagen během jeho výroby projde tzv. hydrolýzou neboli štěpením na jednodušší řetězce. A co je na tom tak důležité?

Tato forma totiž ovlivňuje to, jak bude kolagen v lidském těle působit. Nativní kolagen vlastně ovlivní samotné pochody v lidském těle tak, aby žádný z nich neblokoval přirozenou produkci kolagenu v organismu. Naopak hydrolyzovaný kolagen se v těle stane surovinou, ze které může tělo bílkoviny (včetně kolagenu) přímo vyrábět. Hydrolyzovaná forma kolagenu je tak pro tělo mnohem lépe využitelná a snadno se vstřebává.

Tudíž je už jasné, že pokud chcete najít vhodný kolagenový doplněk stravy pro vaši pleť, ten by měl obsahovat hydrolyzovaný kolagen.

To by byl základ ohledem výběru kolagen drinků. Teď už vám představím jednotlivé produkty s obsahem kolagenu, které jsou s ohledem na péči o pleť nejlepší.

Jaký kolagen je na pleť?

Kolagen je vlastně takovým základním stavebním kamenem našeho těla. Jde o nejrozšířenější bílkovinu, která tvoří ¾ pokožky. Žádná pojivová tkáň by bez kolagenu nemohla správně fungovat. Pro pleť je nejdůležitější kolagen typu I.

Druhy kolagenů

Kdybych chtěl zacházet do nejmenších detailů, pak existují téměř 3 desítky různých typů kolagenů. Pro lidské tělo jsou ale zdaleka nejdůležitější typy I, II, III, IV a V.

IV a V jsou z uvedených typů v lidském těle zastoupeny nejméně. Nejsou proto až tak podstatné. Typ III se nachází hlavně v mladém těle a s přibývajícím věkem se z něho postupně vytrácí. Absolutně nejdůležitější a nepostradatelné jsou typy II a I.

II se nachází hlavně v chrupavkách, a proto jí lidské tělo potřebuje, aby udrželo klouby zdravé. Kolagen typu I je pak v organismu zastoupen v největším množství. Je to právě tento kolagen, který je nejdůležitější pro zdravou a krásnou pleť. U vícesložkových kolagenových přípravků by proto typ I měl být zastoupený alespoň z 80 % (pokud chcete pečovat o pleť). Kromě toho se kolagen typu I nachází také ve šlachách, vazivu nebo v kostech.

Jak poznat kvalitní kolagen?

Kolagenů je v současné době na trhu obrovské množství. Jak se v celé té nabídce zorientovat a poznat kolageny, které jsou kvalitní?

Kvalitní kolagen na pleť by vždy měl být:

 • hydrolyzovaný (hydrolyzovaná forma zajistí to, že přípravek bude velmi dobře vstřebatelný, a kolagenní peptidy dodané do těla se stanou tím, čím být mají – stavební surovinou pro bílkoviny včetně kolagenu)
 • bez zbytečných přídavných látek (neplést si přídavné látky s přídavnými látkami – přídavné látky ve smyslu užitečné aktivní složky přípravku, jakou může být například vitamín C, jsou velmi vítané, protože mohou zefektivnit účinky přípravku; naopak přídavné látky, jakými jsou zbytečnosti typu aromat, konzervantů či sladidel jsou nežádoucí, vždy proto čtěte podrobné složení přípravku).
 • vyrobený z mořských nebo sladkovodních ryb (také hovězí a vepřový kolagen jsou výbornými a užitečnými látkami, ale spíše pro klouby; co se týče pleti je lepší vsadit vše na rybí kolagen)

Proč je kolagen důležitý pro pleť?

Kolagen pleti dodává pružnost a pevnost. Pomáhá v ní také zadržovat vodu. Je to vlastně takové lepidlo, které všechno v pleti drží pohromadě.

To, jak je kolagen pro pleť důležitý, lze vyjádřit už jenom tím, kolik se ho v lidské pleti nachází – tvoří až 75-80 % jejího objemu. Kolagen tak pleť v podstatě vytváří.

Tím, že udržuje pokožku pevnou, pružnou a správně vlhkou, samozřejmě zamezuje také tvorbě vrásek. S přibývajícím věkem ale schopnost lidského těla tvořit kolagen postupně výrazně klesá. A tím jsem vlastně popsal samotný proces vzniku vrásek. To, že lidem začnou po 40. roku života přibývat výraznější vrásky, je způsobeno pouze kolagenem, který ubývá.

Jak se na pleti projevuje nedostatek kolagenu?

Bez kolagenu je pleť křehká a oslabená. Kolagen v pleti pomáhá také zadržovat vodu. S jeho úbytkem proto ubývá i voda a pleť vysychá. Poté se stává méně odolnou a je náchylnější k nejrůznějším defektům.

Bez kolagenu se zhoršuje také funkce mazových žláz. Tím se pleť stává ještě zranitelnější, tudíž nemá čím odolávat negativním vlivům z okolí.

S ubývajícím množstvím kolagenu se tak výrazně snižuje celková kvalita pokožky. S pokročilejším věkem, a ještě větším nedostatkem kolagenu, pak přichází také tvorba vrásek a celkové ochabování pokožky. 

Jaké jsou druhy pleti?

Pleť lze rozdělit velmi jednoduše a přehledně. Existují 4 základní druhy pleti.

Normální (eudermická) pleť je zaužívaný výraz pro zdravou a vyváženou pleť.

Naopak suchá pleť neprodukuje tolik ochranného tukového filmu, kolik by bylo potřebné, a tudíž není dostatečně chráněná a nedokáže zadržovat dostatek vlhkosti. Z tohoto důvodu vysychá. Lehce jí lze poznat podle drsné a šupinaté kůže.

Mastná pleť naopak produkuje tukového ochranného filmu až příliš velké množství. Tento typ pleti je často lesklý a jsou na ní na první pohled znatelné póry.

Posledním druhem pleti pak je pleť smíšená. Kombinuje mezi sebou předchozí druhy pleti. Nejčastěji jí lze poznat podle přílišně mastných a přílišně suchých míst na obličeji, které se mohou různě objevovat a zase mizet.

V jakých přírodních potravinách se nachází kolagen?

Co se týče příjmu kolagenu z potravy, potraviny je nutné rozdělit na ty, které kolagen obsahují, a na ty, které obsahují pouze látky, které mohou nakopnout produkci kolagenu v lidském těle.

Jelikož je kolagen přirozenou stavební látkou pojivové tkáně u lidí i zvířat, logicky nejlepším potravinovým zdrojem, který kolagen přímo obsahuje, budou živočišné produkty.

Jde zejména o:

 • vejce
 • vývary z kostí a šlach
 • tučné ryby (losos, makrela, tuňák)

Pokud budete chtít zvýšeně konzumovat potraviny, které obsahují látky napomáhající tvorbě kolagenu, pak bych doporučoval:

 • zelenou zeleninu
 • batáty
 • ústřice a jiné mořské plody
 • citrusové plody
 • spirulinu

Zde jde hlavně o to konzumovat dostatek vitamínu C a A, zinku, mědi a síry. Tyto vitamíny a minerály se totiž přímo podílí na vzniku kolagenu v lidském těle.

Kolagen v tabletách nebo kolagen v prášku?

Forma kolagenového doplňku stravy není až tak zásadní. Hlavní je pořídit si kvalitní kolagen. Každý se pak může pro konkrétní formu rozhodnout podle toho, co preferuje při samotném polykání. Někomu totiž mohou tablety vadit.

Pokud bych ale chtěl být puntičkář, pak bych musel jako nejlepší kolagen označit tablety. Nejde ani tak o kvalitu samotného kolagenu jako spíš o to, že v tabletách většinou nenajdete žádné zbytečné přídavné látky (konzervanty, sladidla, aromata a podobně). Většinou tak jde o trochu čistší produkty. 

Nejčastější otázky okolo kolagenu na pleť

Zde nelze udělat nic jiného než zvýšeně konzumovat potraviny s obsahem látek, které se na tvorbě kolagenu v organismu podílejí. Těmi hlavními jsou vitamíny A, C a také některé vitamíny ze skupiny B. Dále ale také omega-3 mastné kyseliny (vynikajícím zdrojem je rybí tuk), a za minerály hlavně zinek, měď a síra.

Co se týče samotného vaření, přijímat a také tvořit kolagen vám umožní hlavně častější konzumování vývarů z kostí a šlach, a také vajec nebo želatiny (ta se také vaří z vepřového nebo hovězího masa).

První výsledky užívání kolagenu by se měly projevit někdy po 6 týdnech. Je to ale vždy individuální, očekávejte je proto v rozmezí 4-8 týdnů od začátku užívání přípravku.V úvodním období je dobré užívat kolagen každý den alespoň po dobu 3 měsíců. Tím se zajistí to, že vaše tělo ho bude mít dostatek. Poté je ale dobré v užívání kolagenu pokračovat dlouhodobě, nemusí to už ale být na denní bázi (postačí například vzít 1 dávku každé 3 dny).

Možná vás to mírně překvapí, ale kolagen začíná znatelně ubývat už ve věkovém rozmezí 25-30 let. Výraznější úbytek poté přichází kolem 40. roku života. Právě v této době začne kolagenové přípravky užívat naprostá většina žen.

U žen ale vždy hraje významnou roli také menopauza – po ní tvorba kolagenu v ženském organismu rapidně klesne.Největší pokles tvorby kolagenu spojený s ochabováním kůže, který je ale úplně přirozený a normální, poté přichází kolem 60. roku života.

Zdroje

 1. https://chytryspanek.cz/nejlepsi-kolagen-recenze-a-zebricek/

Podobné příspěvky

2 Komentáře

 1. Souhlasím, že vitamíny a minerály jsou pro tělo důležité. Nespoléhám na to, že mě jen zdravá strava pomůže docílit pružné a vitální pokožky, používám kvalitní krémy, které jdou zvenčí a abych nešla jen povrchově, tak užívám Wecare beauty, kterým doplňuji výživu zevnitř. Co myslím je taky důležité je podle mě zdravě jíst, dodržovat pitný režim a nestresovat se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *