Co pomáhá na akné
Nevzhledné a mnohdy také bolestivé pupínky na obličeji, zádech či krku bohužel nepatří mezi problémy pouze dospívajících. S věkem pupínky mnohdy nemizí a do dospělosti si akné přenese až 20 % populace, což rozhodně není malé číslo. Pokud je to i váš případ, možná už roky marně hledáte ten správný kosmetický přípravek, který by vás akné jednou provždy zbavil. Ač pro vás podobně rychlé řešení v podobě zázračného krému či ingredience nemáme, připravili jsme si pro vás nezbytné kroky na cestě za čistou pletí bez pupínků.
Proč vás trápí akné?
V prvé řadě je třeba si uvědomit, jaká je primární příčina akné. Zatímco v dospívání za vznikem pupínků stojí především bouřlivé hormonální změny, které probíhají v těle, v dospělosti může mít příčin mnohem více. Kromě hormonální nerovnováhy (která se týká nejen žen, ale také mužů) jde zpravidla o nadměrnou produkci kožního mazu, která vede k ucpání vlasového folikulu komedonu a následné zánětlivé reakci, jež se projevuje právě vznikem bolestivého a začervenalého pupínku s hnisem.
Přestože okolí většinou osobám, které trápí akné, radí, aby zkrátka vydrželi, až akné samo zmizí, je třeba dodat, že neléčené akné může vést ve vzniku nevzhledných jizev a pigmentových skvrn. Z tohoto hlediska je vhodné začít tento kožní problém včas řešit, a to jak vhodnou péčí o pleť a případnou změnou životního stylu, tak návštěvou dermatologa.
Jak se zbavit akné jednou provždy
Ještě než vyrazíte na dermatologii v naději, že vám kožní lékař předepíše kouzelnou mastičku, nezapomeňte do svého každodenního režimu zařadit „základní kameny“ v boji proti akné. A jaké to jsou?
Čistý jídelníček
Ačkoliv se může zdát, že jídlo a stav naší pleti spolu příliš nesouvisí, opak je pravdou. Některé potraviny, jako například bílý cukr, mohou zvyšovat zánětlivou reakci našeho těla. Zároveň není na škodu si ověřit, zda náhodou netrpíte některou z běžných potravinových intolerancí, jako je intolerance či alergie na laktózu nebo lepek. Tělo si zkrátka neumí s danou složkou potravy poradit, a reaguje přehnanou zánětlivou reakcí, tedy například ve formě nepříjemných pupínků a ekzémů. V těchto případech akné zpravidla samo odeznívá po vysazení dané potraviny z jídelníčku.
Zvýšená hygiena
Vzhledem k tomu, že za vznikem akné stojí v mnoha případech také bakterie, je důležité věnovat dostatečnou pozornost hygieně. To znamená nejen pravidelné mytí rukou (kterými si často nevědomky přenášíme na tvář nečistoty a bakterie), ale také pravidelná výměna povlaku polštáře či ručníků na obličej. Povlečení i ručníky bychom navíc měli prát alespoň na čtyřicet stupňů Celsia, aby došlo ke zničení bakterií způsobujících akné.
Zároveň je na místě dodat, že pupínky můžeme zhoršit také jejich vymačkáváním – prsty zkrátka přeneseme bakterie i na další místa obličeje. Pokud vymáčknutí pupínku přece jen neodoláte, nezapomeňte si pečlivě umýt prsty a dané místo vydezinfikovat.
Pravidelné, avšak jemné odličování
Kromě hygieny rukou by mělo být samozřejmostí také každodenní odličování, a to v případě, že jste na tváři neměli make-up. Během dne se na tvář usazuje prach a další nečistoty, které spolu s kožním mazem mohou ucpat póry a dát vzniknout černým tečkám či pupínkům.
Rozhodně však neplatí, že bychom maz měli z tváře odstraňovat úplně – příliš vysušující odličovače naopak z dlouhodobého hlediska tvorbu mazu zvyšují, s ní i riziko ucpání pórů. Spíše než odličovače na bázi alkoholu tak budou vhodnější jemné krémové či olejové odličovače a micelární vody.
Dostatečná hydratace
S tím souvisí také následující krok péče o pleť – ve snaze o snížení tvorby mazu si mnohdy zničíme ochrannou kožní bariéru, a pleť se tak stává náchylnější k bakteriím a vzniku zánětů. Z toho hlediska nezapomínejte na dostatečnou hydrataci pokožky. Zatímco osoby se sušší pletí ocení zejména hutné krémy s obsahem oleje, pro mastnou pleť budou lepší volbou gelové krémy na vodní bázi.
Pozornost věnujte také aktivním složkám, které pečující kosmetika obsahuje. Pro obnovu kožní bariéry poslouží zejména ceramidy, k hloubkové hydrataci pomůže naopak kyselina hyaluronová. Pro zklidnění zanícené pleti a urychlení regenerace skvěle poslouží niacinamid neboli vitamín B3, který pokožku chrání, hydratuje a zároveň zmenšuje rozšířené póry.
Za ucpáváním pórů mohou stát také odumřelé kožní buňky. Spíše než na mechanický peeling vsaďte na peeling chemický. Doporučit vám můžeme zejména pleťová séra s obsahem kyseliny mléčné, která má jemný exfoliační efekt a zároveň dodává pleti vláhu. Silnějším peelingovým sérům, jako jsou ovocné kyseliny, se v případě akutního či rozsáhlého akné raději vyhněte.
Eliminace stresu
Pokud pomineme jídelníček a péči o pleť, posledním zásadním faktorem vzniku akné je stres. Dlouhodobě zvýšený stres totiž vede ke zvýšení hladiny stresového kortizolu v krvi. Kortizol nejen zvyšuje tvorbu kožního mazu a zánětlivou reakci organismu, ale navíc snižuje přirozenou produkci kyseliny hyaluronové. Výsledkem je vyšší náchylnost pleti ke vzniku pupínků i vrásek.
Pokud jste vystaveni nadměrnému stresu, zkuste párkrát do týdne zařadit relaxační techniky, které vám pomohou zklidnit tělo i mysl. Je už jen na vás, zda zamíříte na lekci jógy, vyrazíte do přírody, či si dopřejte lenošení s knížkou.