Jak sušit banány? Sušené banánové chipsy vám vydrží i několik let

Jste milovníkem čerstvých banánů, stejně jako já? Tak pro vás mám skvělý tip. Zkuste si banány nasušit, a získáte tak skvělou pochoutku, která bude plná vitamínů i minerály, jako kdybyste jedli čerstvé ovoce. Navíc sušené banány mají spoustu výhod – pokud je správně skladujeme, vydrží i několik let. Poradím vám, jak banány správně usušit a jaké máte možnosti. 

Jak poznat, že máme vhodný banán k sušení? 

Začneme tím, jaké vybrat banány. Na jejich sušení existuje mnoho způsobů, ale vždy bude záležet na tom, jaké ovoce vyberete. Čím budou plody zralejší, tím sladší bude výsledek. Banány mohou mít také skvrny na slupce, není to vůbec na škodu, pokud nejsou úplně černé. Banány je nutné vždy oloupat a nakrájet na velmi tenké plátky. Čím tenčí budou, tím rychleji budou usušené a také budou křupavější. Poradím i jeden trik – jestli nechcete, aby při sušení banány nebyly hnědé, plátky namočte do citronové šťávy. 

Jak sušit banány v sušičce

Pokud máte doma sušičku, plátky banánů dejte na plata sušičky. Můžete je potřít olejem, protože tím zajistíte, aby se banány nepřilepily. Při sušení byste jednotlivé plátky měli několikrát obrátit. Kontrolujte, jestli jsou banány správně prosušené. 

Jaká je ideální teplota při sušení?

Ideální teplotou na sušení v sušičce na ovoce je 60 stupňů.

Jak dlouho sušit banány?

Jak dlouho banány sušit? Na to není jasná odpověď. sušení bude trvat asi 6-12 hodin, ale záleží na typu nebo nastavení sušičky. Další faktor je tloušťka samotných plátků. Ta by neměla přesáhnout jeden centimetr. 

Jak poznám, že je banán správně usušený?

hotové sušené banány

Správně usušený plátek banánu bude krásně křupat, navíc bude sladký – tedy podle toho, jaké plody jste na sušení použili. 

V čem suším

sušička ovoce big paradiso G21

Nejlepší sušička ovoce a potravin

Asi nejlepší sušička pro běžnou rodinu s dětmi, fajn výkon a dobrá cena. Jsem s ní spokojená.

Jak nejlépe skladovat sušené banány?

Důležité je vědět, jak sušené banány správně skladovat. Jenom tak dosáhnete toho, že vám vydrží měsíce až roky. Dejte je do temna a chladna, nejlépe do vzduchotěsných nádob. Nesmí se do nich dostat vlhkost, hmyz ani žádný prachy. Moli mohou škodit nejen ve vaší kuchyni, ale také ve sklepě. Sušené ovoce byste ale v kuchyni skladovat neměli.

Jaké způsoby sušení můžete ještě využít?

Banány nemusíte sušit pouze v sušičce. Jsou i další způsoby sušení, které si teď představíme. 

Sušení banánů v troubě

Při sušení v troubě je nutné ji nejdříve předehřát na 50-90 stupňů. Plátky banánů dejte na mřížku, aby se k nim dostal horký vzduch ze všech stran. Pod mřížku nezapomeňte položit plech, aby měla kam odtékat šťáva z plodů. Banány můžete sušit také klasicky na plechu, který vyložte pečícím papírem. Sušení sice bude trvat déle, ale pokud máte více času, můžete tak učinit. Banány je nutné otočit. Na plechu to bude trvat 6-12 hodin, než budou banány usušené.

Sušení banánů v mikrovlnné troubě

Banán můžete sušit také v mikrovlnné troubě. Je to sice méně známý způsob, ale také funguje. Plátky banánů dejte na talíř, který předtím pomažte olejem. Můžete použít olivový nebo kokosový. Ohřívejte plátky jednu minutu, poté pokračujte v intervalech 30 vteřin. Plátky musíte neustále otáčet. Bohužel, takto usušené plátky nejsou moc kvalitní a proto je nutné je spotřebovat co nejrychleji. 

Sušení banánů na slunci

Banány můžete snadno vysušit na slunci. Je to přírodní metoda, na kterou budete potřebovat pouze jemné síto. Plody nakrájejte na co nejtenčí plátky a banány poté zakryjte dalším sítem. Chráníte je tak před nečistotami, prachem i hmyzem. Sušte je pak venku na slunci asi sedm dní. Na noc ale banány dejte vždycky domů, protože ranní rosa by akorát prodloužila dobu sušení. V polovině doby banány otočte a kontrolujte se. Nesmí se přesušit. 

Výhody a využití sušených banánů

Banány jsou plné nejen vitamínů, ale také draslíku. I po usušení vám tak zajistí lepší fungování srdce a krevního tlaku. Pokud si dáte banán, ať čerstvý nebo sušený, do těla se dostane serotonin, který působí antidepresivně. 

Sušený banán si přidáváme do snídáně

Sušené banány si můžete dát jako rychlou svačinku, nebo si je ráno přidat do ovesné kaše nebo müsli. V kombinaci s mandlemi si tak připravíte zdravou snídani a budete mít energii na celé dopoledne. Banány ale využijete také při přípravě masa nebo ryb, vhodné jsou také k pečení dezertů. 

Sušené banány si ale nemusíte dělat doma. Pokud na to nemáte čas, můžete si je koupit v obchodech se zdravou výživou. Dnes už existuje několik druhů a vybrat si můžete podle své chuti.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *