Kuchyňské potřeby
Ještě předtím, než vložíme ovoce, zeleninu, proužky masa nebo další dobroty do sušičky, je potřeba každý dílek na proces sušení připravit. Kromě základního kuchyňského náčiní je fajn mít k ruce pár speciálních, které práci s potravinami usnadní.
Níže uvádím můj osobní výběr kuchyňských potřeb, které při přípravě potravin používám:
Kuchyňský nůž
Naprostý základ – bez diskuze. Pro krájení ovoce, zeleniny a hub se mi nejlépe osvědčil nůž s čepelí dlouhou cca 12 cm, v dolní části obloukovitě zahnutou, takže si při práci můžu pomáhat kolíbkovým pohybem nože.
V čem suším
Nejlepší sušička ovoce a potravin
Asi nejlepší sušička pro běžnou rodinu s dětmi, fajn výkon a dobrá cena. Jsem s ní spokojená.
Důležitá je pevnost oceli! Není nic horšího než nůž za pár korun, kteréhož čepel se prohýbá a tancuje při krájení sem a tam. Rukojeť musí být dostatečně pohodlná, aby zbytečně netlačila do dlaně.
Tenkou špičkou odstraňuju nevzhledné ďubky a další fujtajblíky, které kazí dojem nejenom esteticky, ale také by mohly být potenciálním zdrojem napadení nevítanými breberkami.
Mám doma dva takové vychytané nože, na které nedám dopustit.
Vykrajovač jádřinců
Na jablka, hrušky. Používám nerezovou verzi s pekelně ostrými zoubky na konci vykrajovače. Pracuje se s ním bezvadně, stačí trochu šikovnosti a jádřinec i s „bubákem“ jsou mimo hru.
Extra síla není potřeba, rychlý výsledek zaručen. Po vykrojení jádřince dejte pozor na jeho odstranění z vykrajovače: párkrát se mi smekla ruka a odnesly to prsty (naštěstí čistý řez :p). Občas si na pravou ruku natáhnu speciální rukavici, která se v kuchyni používá při manipulaci s ostrým náčiním.
Vykrajovač po práci opláchnu a hodím do myčky. Vykrajovač je i po měsících používání bez poskvrnky, ovocné kyseliny na nerezové oceli nenechaly ani stopu.
TIP
Rozšířenou nabídku KUCHYŇSKÉHO NÁČINÍ najdete na webu Biano.cz
Škrabka
Nač škrabku použít ví každá hospodyňka. Loupání ovoce a zeleniny bez škrabky by nebylo to pravé ořechové.
Za mě: nerezovou škrabku s ostrým břitem, na který stačí lehce přitlačit, aby se (obzvláště měkké) ovoce nepomačkalo, a dlouhými jistými tahy oloupat z povrchu vše, co se nám nelíbí nebo by mohlo při sušení vadit. Čím krájet zeleninu.
Používám škrabku s bočním výkyvným (nikoliv pevným) břitem: ze všech škrabek, které mi prošly kuchyní, se osvědčila nejvíce.
TIP
Pokud mám kupovaná jablíčka či hrušky, vždy je před sušením oloupu (slupkám u kupovaného ovoce moc nevěřím).
Špachtle
Šikovná pomůcka na rovnoměrné roztírání ovocných dření, které po vysušení svinu a vyrábím z nich mňamkovní trubičky.
Pečicí papír
Je třeba právě pod ty ovocné protlaky. Pečicí papír je krásně prodyšný, teplý vzduch prochází bez problémů skrz a ovocná dřeň se rovnoměrně usuší.
TIP
Někdy dávám pečicí papír i pod šťavnatější kousky ovoce; plata sušičky zůstanou čistá a není třeba z nich odrbávat zbytky po sušení.
Mandolína kráječ
Aneb krájení pro pokročilé – pro rychlé, precizní krájení ovoce a zeleniny na stejné kousky.
Mandolína není levná záležitost, můžete za ni klidně dát tolik, jako za sušičku potravin.
Pro rovnoměrné sušení platí, že kroužky ovoce a zeleniny mají mít stejnou tloušťku. Mandolína vykouzlí ukázkové plátky, které můžete rovnou vyskládat na plata a sušit.
Práce s kráječem je rychlá a bezpečná a užijete ji nejenom pro krájení potravin do sušičky: umělecky vypadající chutné saláty, přílohová zelenina, úchvatně tvarované kousky na zdobení chlebíčků. Mandolína kráječ povýší vaši kuchyni na další úroveň.
Původně jsem chtěla francouzskou mandolínu De Buyer, ale nakonec jsem sáhla po levnější verzi, která zatím krouhá bez nejmenšího problému:
Robot, mixér
Použití se nabízí z názvu: mixuju ovocné a další směsi, vzniklé protlaky natírám na plata vyložená pečicím papírem, suším a dále zpracovávám.