Vbočený palec
Ačkoliv diagnóza “vbočený palec” nezní nijak děsivě, může v mnoha ohledech snižovat kvalitu našeho života. Nejen, že se z estetických důvodů kvůli tzv. halluxu vyhýbáme nošení letních sandálů či vysokých podpatků, ale také může celkově ovlivňovat náš pohybový systém. Neléčený vbočený palec navíc znepříjemňuje život nepříjemnou bolestí či otoky. Je tak zřejmé, že je třeba vše začít včas řešit.
Naštěstí se v drtivé většině případů nejedná o důvod k operaci. Pokud je vybočení palce pouze mírně, mnohdy postačí adjustační ponožky či jiné zdravotní pomůcky. Abychom vám orientaci v příčinách i léčbě vbočeného palce usnadnili, přinášíme v dnešním článku rozsáhlý přehled plný užitečných informací, ať už hledáte vhodné ponožky na vbočený palec, či metody, jak vzniku halluxu úplně předcházet.
Obsah článku
Co je vbočený palec?
Pokud jste někdy viděli rentgen chodidla či jeho anatomický nákres, asi tušíte, že zdravý palec u nohy by měl směřovat dopředu. Bohužel vlivem nejrůznějších faktorů, na které se podíváme dále v článku, může dojít k jeho deformaci a vychýlení palce z osy. Zatímco v hovorové řeči se tato deformita chodidla označuje jako vbočený palec, v lékařské terminologii se setkáme s názvem vagnózní palec, či latinsky hallux valgus.
A jak poznat, že se tato deformita týká i vašeho chodidla? Stačí se podívat na své prsty u nohou. Palce by měly směřovat dopředu – jasnou známkou vbočeného palce je jeho naklonění k druhému prstu a jeho mírná rotace.
Přesto nemusíte ihned zoufat; aby byl palec považován za vbočený, musí být jeho vybočení větší než 15 stupňů. Pokud si nejste jistí, zda je to i váš případ, jednoduše vyrazte na podiatrii, kde vám dají jasnou odpověď a případně také rady, jak začít s nápravou.
Důsledky vbočeného palce na zdraví
Než se podíváme na příčiny, které za vznikem vbočeného palce stojí, uveďme alespoň pár důsledků, ke kterým může neléčený hallux valgus vést. V prvé řadě se jedná o postupné zhoršování této deformity, respektive nevhodné pozice palce, což má pro mnoho lidí zejména estetické důsledky. Mnohem závažnější jsou však zdravotní komplikace, které vbočený palec doprovází. Nejčastěji se jedná o:
- bolestivost při chůzi i v klidové poloze,
- otlaky, nesedící obuv,
- problémy s mobilitou a ohýbáním palce,
- otoky,
- pokles příčné klenby,
- nepřímý vliv na pohybový systém a velké klouby.
Kdo je ke vbočenému palci náchylnější?
Přestože vbočený palec může postihnout téměř každého, nejvíce ohroženou skupinou jsou ženy nad čtyřicet let. Důvodem jsou jak nevhodné boty, tak především hormonální změny v těhotenství či během menopauzy. Vbočený palec se však vyskytuje i u mužů či dětí, kdy je na vině nejčastěji dědičnost. Skupinou, u které se vbočený palec objevuje až ve 35 %, jsou pak senioři, a to bez ohledu na pohlaví.
Jaké jsou příčiny vbočeného palce?
Ačkoliv jako o důvodu vzniku vbočeného palce se nejčastěji mluví o špatné obuvi, faktorů je ve hře samozřejmě mnohem více. Obecně je můžeme rozdělit na vnitřní a vnější příčiny, přičemž kombinace obou výrazně zvyšuje rozvinutí této deformity. Zejména v případě, že máte předpoklady ke vzniku vbočeného palce (tedy vnitřní příčiny), je zásadní co nejvíce omezit vnější příčiny, které by rozvoj deformity pouze urychlily.
Vnitřní příčiny vbočeného palce
Asi nebude žádným překvapením, že nejčastější vnitřní příčinou je genetika. Pokud se hallux valgus ve vaší rodině velice často vyskytuje, je vysoká šance, že se v průběhu vašeho života rozvine i u vás.
Další vnitřní příčinou, které však lze do jisté míry předcházet, je pak oslabení vazů, svalů a šlach v oblasti palce. Z tohoto hlediska je vhodné věnovat dostatečnou pozornost jejich posilování, například chůzí bez bot či cvičením, které vám doporučí fyzioterapeut.
U těžších případů vbočeného palce může být tato deformita rovněž projevem degenerativního onemocnění pojivových tkání či nervové tkáně. Typicky jde například o revmatoidní artritidu neboli revma.
Vnější příčiny vbočeného palce
Na deformaci a vybočení palce z osy může mít samozřejmě vliv také mnoho vnějších faktorů. Typicky se jedná o nevhodnou obuv, která přetěžuje klenbu a neposkytuje prstům dostatečný prostor, tedy například lodičky do špičky či obecně vysoké podpatky, případně pevná pracovní obuv. Objevit se však může i v případě, že nosíte vhodnou obuv, avšak trávíte většinu dne na nohou.
Vbočený palec a těhotenství
Kombinací vnějších a vnitřních příčin je pak těhotenství a období po porodu. Dochází totiž k vyplavování hormonu relaxinu, jehož funkcí je uvolnění vazů a šlach. Ačkoliv primárně je tělem vylučován z důvodu uvolnění pánve v přípravě na porod, bohužel se může projevit větší flexibilitou kloubů. Spolu se zvýšenou tělesnou hmotností a otoky chodidel se tak ve výsledku může projevit právě vbočením palce.
Může za vbočený palec špatné obutí?
Pokud ráda nosíte vysoké podpatky či lodičky do špičky, je velká šance, že právě dlouhé hodiny strávené chůzí v nepohodlné obuvi stojí za vznikem vbočeného palce. Podpatky však nejsou jedinou obuví, která má na postavení palce negativní vliv – problémy s halluxem často potkávají pracovníky, kteří tráví celý den v pevné pracovní obuvi, či sportovce, kteří nosí nevhodné (příliš úzké) sportovní boty.
Zároveň je ale třeba dodat, že samotná obuv je jen málokdy prvotní příčinou rozvoje této deformity. V drtivé většině případů se jedná o genetickou predispozici, zborcenou klenba, ploché nohy či již zmiňovanou hormonální nerovnováhu. Tak či tak však není na škodu nošení podpatků co nejvíce omezit a pořídit si obuv, která poskytuje prstům a klenbě nejen dostatek prostoru, ale také podpory.
Jaké jsou stádia vbočeného palce?
Přestože stupeň rozvoje deformity palce určí spolehlivě především lékař, a to jak na základě vizuální kontroly a pohmatu, tak rentgenu, i jako laici můžeme podle příznaků poznat, v jakém stádiu se onemocnění nachází.
Mírná forma vbočeného palce
Pokud vás zatím netrápí výrazné bolesti či otoky, ale máte problémy při nazouvání či vás často tlačí boty v oblasti palce, pravděpodobně máte k rozvoji vbočeného palce čerstvě nakročeno. V tomto stádiu není vbočení příliš výrazné, a často tak nedochází k včasné léčbě. Ta je přitom v této fázi nejsnazší a často si vystačíme s jednoduchými zdravotními pomůckami, jsou jsou adjustační ponožky.
Středně těžká forma vbočeného palce
S příchodem dalšího stádia už se objevují výrazné otoky, bolestivost a zarudnutí. Neméně často se můžeme setkat s bolestivými otlaky. Typická je rovněž bolest na vnitřní straně chodidla způsobená poklesem příčné klenby. Vizuálně už můžeme zpozorovat výrazné zvětšení palce, které má na svědomí zduření mazového váčku.
I v této fázi je vhodné použití zdravotnických pomůcek, a to jak adjustačních ponožek, tak například speciálních dlah a korektorů.
Těžká forma vbočeného palce
Pokud vbočený palec včas neřešíme, může deformita dospět až do těžké formy. Ta se projevuje výrazným vybočením či dokonce překřížením prstů, které nám zasahuje do každodenního života. Lidé trpící tímto stádiem halluxu často nemohou nosit běžnou obuv. V této fázi lékař již mnohdy doporučí operativní léčbu.
Jak se léčí vbočený palec?
Právě obavy z operace jsou nejčastějším důvodem, proč se mnoho lidí trpící vbočeným palcem vyhýbá návštěvě lékaře. Naštěstí se však nejedná o jedinou možnou léčbu, jako spíše o poslední možnost, po které lékaři sahají až v těch nejtěžších případech.
V prvotních fázích se můžeme obrátit na nejrůznější ortopedické pomůcky, jako jsou například již zmiňované adjustační ponožky. V případě o něco těžších případů již lékař doporučí speciální dlahu, případně nejrůznější korektory. Bohužel je potřeba počítat s tím, že ačkoliv se nejedná o invazivní léčbu, rovnání vbočeného palce obvykle doprovází vysoká míra bolestivosti. Není tak výjimkou, že lékař kromě ortopedických pomůcek mnohdy předepíše také analgetika.
Adjustační ponožky
Terapeutická pomůcka na vbočený palec. Potřebujete uvolnit stres a napětí? Adjustační ponožky jsou skvělé k regeneraci vašich chodidel.
Aby byla léčba skutečně účinná, je vhodné pasivní nošení vložek, ponožek či dlah doplnit také aktivní rehabilitací, která zahrnuje jak posilování vazů v chodidlech, tak jemné rohýbání a usazování kloubu do správné polohy prostřednictvím tzv. Dornovy metody. Kromě fyzioterapie patří mezi doporučované metody například také elektroterapie či magnetoterapie.
Když fyzioterapie nestačí…
Zejména u starších osob však deformita dosahuje takového stadia, kdy už není náprava běžnými, neinvazivními metodami možná. Jedná se především o překřížení prstů či výrazné zvětšení kloubu, které již nelze vrátit do původní polohy neoperativní cestou.
A jak operace vbočeného palce probíhá? Lékaři během operace přeruší kost a srovnají postavení palce pomocí kovových dlah či šroubky. Mnohdy také dochází k celkové plastice kloubního pouzdra a především odstranění mazového váčku. V některých případech dochází k vložení silikonového implantátu, který zajistí pacientovi hybnost v postiženém kloubu.
Zároveň je třeba dodat, že operace rozhodně neznamená konec starostí. Pro udržení správného postavení palce pacienti mnohdy musí doživotně nosit speciální vložky do bot a docházet na pravidelnou fyzioterapii.
Prevence aneb jak předcházet potížím se vbočeným palcem?
Naprostým základem prevence by měla být především vhodná obuv. Vyhýbejte se botám, které omezují pohyblivost prstů či zvyšují tlak na klouby, jako jsou například vysoké podpatky. Ani obuv s rovnou podrážkou však není bez rizika – nejčastějším neduhem je nevhodná, nestabilní podrážka a příliš pevný materiál. Chodidlo v botě by mělo být dostatečně stabilní a pevné jak v předo-zadním, tak bočním směru.
Zanedbávat bychom však neměli ani prevenci v podobě pravidelného cvičení a protahování. Věnujte tak dostatek pozornosti jak protahování samotného palce, tak Achillovy šlachy a svalů látek. Opomíjenou, avšak poměrně účinnou prevencí je také chůze naboso, která napomáhá přirozenému posilování nožní klenby.