sušení jablek křížaly

Výběr potravin k sušení

Sušení je geniálně jednoduchý a jednoznačně nejzdravější způsob konzervace potravin. Šetrným sušením uchováte v potravinách až 80% vitamínů a minerálních látek! Aroma sušených dobrot je výraznější, chuť intenzivnější. Nedovolte, aby sušení minulo vaši kuchyni a pusťte se do práce.

Nejenom křížaly ze šťavnatých jablíček nebo na pracharandu semleté sušené hrušky: v sušičce připravuju i další ovoce, zeleninu do zásoby, s dětmi jsme úspěšně připravili vynikající jerky maso, po kterém se během chvíle zaprášilo. Když je potřeba, chystám mlsky ze sušeného masa pro babiččina kocourka.

Léto a podzim jsou pro moji sušičku žně. Nemyslím tím jenom hříbky a houby, které nám rostou za barákem a z nichž část padne na sušení; pravidelně suším ovocný čaj, kterým o Vánocích obdaruju moje nejbližší.

V čem suším

sušička ovoce big paradiso G21

Nejlepší sušička ovoce a potravin

Asi nejlepší sušička pro běžnou rodinu s dětmi, fajn výkon a dobrá cena. Jsem s ní spokojená.

Apropos, když je řeč o Vánocích, loni jsme s dětmi nasušili vánoční ozdoby z nakrájených citrusů a jablek – voňavější stromeček jsme nikdy předtím neměli!

Zkrátka: sušička je v kuchyni moje pravá ruka a možnosti jejího využití jsou omezené jen mojí fantazií.

Nejlepší zdroj potravin na sušení je zahrada. V té naší máme několik jabloní, švestku, hrušeň a třešeň. Na slunném plácku roste pár sazenic jahod, ze kterých průběžně posbírám na dvě mísy slaďoučkých plodů. Co se nesní na místě, jde do sušičky (nejsem zavařovací typ). Ačkoliv bydlíme na severu, v místě vyhlášeném jako nočník Evropy, vždycky zahrada dá dost na to, aby zbylo i na sušení.

Důležité je taktéž se o zahradu starat. Čím více věnujete údržbě zahrady, tím více vám to zahrada vrátí. Pokud hledáte kvalitní zahradní vybavení, můžete se inspirovat na webu darjahobby.cz (zde), kde najdete to nejlepšé zahradní nářadí a další doplňky.

TIP

Nemáte-li vlastní zahradu, zkuste nabídnout pomocnou ruku při sklizni vašim známým, kteří mají obsypané stromy a nestíhají úrodu zpracovávat. „Výslužka“ v podobě domácího ovoce vás určitě nemine.

Zelenině jako takové moc bohužel nedám, v potřebuju-li, zajdu do místního ovozelu koupit, co je potřeba, nakrájím či nakrouhám a suším.

Se zeleninou se dá kouzlit: mám pár extra tajných tipů na sušené zeleninové dobroty i pro nejzarputilejší odpůrce; co třeba sušená rajčátka nakládaná v olivovém oleji s bylinkami?

Báječný tip jsou sušená, ochucená semínka a ořechy, které předem máčím ve vodě. Připravená naslano i sladko, jsou vynikající alternativou k chipsům a světe div se: chutnají i mému muži.

Výběr potravin na sušení

K sušení vybírejte tak akorát zralé kusy ovoce a zeleniny, z houbové nadílky vyřaďte staré křapáky a exempláře, ve kterých už si svoji cestičku prorazili červíci. Před samotným sušením plody omyjte, osušte a odstraňte případné vady na kráse, které by mohly být potenciálním zdrojem nákazy.

Všechny postupy a způsoby sušení popisuju na stránce s Recepty, podívejte se na ně a nechte se inspirovat.

Nebojte se experimentovat s různými chutěmi a surovinami: zjistíte, že domácí sušení je velmi pohodlný způsob přípravy jídel, stačí zvládnout základy. Navíc budete mít v zásobě zdravé, „živé“ dobroty pro každou příležitost, když vás bude honit mlsná nebo budete potřebovat doplnit energii.

Dobrou chuť.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *