Rádi sbíráte bylinky? Jak sušit bylinky?

Pokud máte rádi bylinky, stejně jako já, poradím vám, je využít. Můžete si je samozřejmě vypěstovat doma, slouží jako krásná dekorace v kuchyni, ale také se často sbírají při procházkách přírodou. Pokud jich chcete mít do zásoby více, můžete si je usušit. Já vám ukážu, jakými způsoby si je usušit můžete a jak je využít.

Jaké bylinky jsou vhodné pro sušení?

Víte, jak bylinky sbírat? Není na tom nic složitého. Navíc usušit si můžete každou část bylinky – květ, stonek i list. V každém případě byste měli sbírat jen takové rostliny, které jsou svěží. Proto je nejvhodnější je sbírat v létě, kdy rostlinky rostou. Trhejte je pouze za sucha a tepla. Máte tak jistotu že budou zdravé a ty poškozené můžete nechat na místě. Nesbírejte je brzy ráno, protože je rosa. Vhodná doba je dopoledne. Bylinky byste měli usušit hned po jejich sběru.

Bylinky můžete sušit jen na čerstvém vzduchu. Naskládejte je na rošt, síto nebo je můžete narovnat do papírových krabic. Jestli máte celé natě, můžete je svázat dohromady a pověsit. Rostlinky byste ale nikdy neměli dávat na sebe, protože se zapaří, znehodnotí a budete je muset vyhodit. Sušit je ale můžete ještě jinými způsoby. 

Tipy:

  • Sbírejte jen svěží a čerstvé rostliny
  • Sbírejte bylinky v létě, při jejich květu
  • Trhejte za sucha a tepla (nedoporučuje se sbírat ráno – je rosa) Ideální doba je dopoledne.
  • Sušit hned po sběru

Jak sušit bylinky v sušičce

Sušička na bylinky je jednou z moderních zařízení, které se bude určitě hodit. Je to možná nejrychlejší způsob, jak rostlinky vysušit. Sušičku seženete za několik stovek, ty kvalitnější už mohou stát více. Každý stroj ale bude fungovat jinak, proto je nutné číst návod na to, jak bylinky usušit. Pokud hledáte kvalitní sušičku, můžete si přečíst naše srovnání nejlepších sušiček ovoce.

Sušení bylinek v sušičce teplota

V sušice můžete bylinky sušit na nízkou teplotu, která by neměla přesáhnout 40 stupňů Celsia. 

TIP

Bylinky se většinou vyplácí sušit jen tak zavěšené. Ale není to úplně jednoduché, protože se na ně práší a mohou chytit plíseň. No a z toho důvodu je raději suším v sušičce. Je to prostě rychlejší a provoní to celý dům.

Jak dlouho sušit bylinky v sušičce?

Bylinky budete mít usušené velmi rychle. Čím pomaleji je budete sušit, tím chutnější budou a zachovají si své vlastnosti. Při rychlém sušení se ztratí účinné látky a také budou mít vybledlou barvu.

Jak poznám, že jsou bylinky správně vysušené?

Správně usušené bylinky poznáte velmi snadno. Bude se rozpadat na malé kousky a budou šustit. Budou křehké a snadno je pomelete mezi prsty. Některé bylinky ale mohou mít hnědou či černou barvu – takové bude nutné odstranit, protože jsou znehodnocené a mohly by v případném pokrmu nadělat mnoho škody.

V čem suším

sušička ovoce big paradiso G21

Nejlepší sušička ovoce a potravin

Asi nejlepší sušička pro běžnou rodinu s dětmi, fajn výkon a dobrá cena. Jsem s ní spokojená.

Jak skladovat sušené bylinky?

Skladování bylinek je poté velmi jednoduché. Je nutné zvolit dobře uzavíratelné nádoby, přes které nepůjde mnoho světla. Zkušení bylinkáři používají papírové pytlíky nebo si je vyrobí z látky. Takto uchované bylinky ale musíte dát na suché místo. Pokud sušíte více druhů bylinek, je nutné nádoby popsat, abyste věděli, kterou máte zrovna použít. Dejte je do místnosti, ve které se nebude měnit teplota, místo by mělo být dobře větrané a čisté. 

Skladování bylinek v uzavíratelných nádobách

Další varianty sušení bylinek

Jak sušit bylinky v troubě

Bylinky můžete usušit nejen v sušičce, ale také v troubě. Je to místo, kde je sucho a bylinky zde budou být usušené velmi rychle. Doporučuje se teplota kolem 30 stupňů, ale nikdo vám neřekne, jak dlouho je v troubě sušit. Musíte sami sledovat, až budou bylinky suché a rozpadat se. Je nutné je často otáčet a sušte je na pečícím papíře. 

Sušení bylinek na topení

Byliny můžete sušit i obyčejným způsobem – na topení. I tady je stačí rozložit na rošty nebo pečící plechy, které dáte na topení a jen čekáte, až budou suché. Tento postup může být trochu pomalejší než u trouby. 

Sušení bylinek v závěsu 

Další z možností je bylinky svázat do malých svazků a nechat pověšené například na půdě,  kde je sucho a teplo. Mohou sloužit jako dekorace, ale využít je můžete také v kuchyni. 

Krásná dekorace v naší kůlničce, když sušíme bylinky

Jak sušené bylinky využít 

Pokud nemáte možnost pěstovat si čerstvé bylinky doma, můžete využít právě ty sušené. Při správném skladování vydrží více než rok. Použít je můžete do různých pokrmů, hodí se také do polévek nebo omáček. Určité druhy bylinek můžete použít také na masové steaky nebo dokonce ryby. Dodají jídlům skvělou chuť a navíc s nimi můžete snadno experimentovat. Bylinky jsou výborným pomocníkem pri léčbě nemocí, podpoře imunity i zdravého spánku.

Nejvíce používáme sušené bylinky do čaje :))

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *