Jak sušit šípky. Skvělý čaj ze sušených šípků

Dnes představím varianty, jak si usušit šípek, který si na podzim můžete natrhat skoro na každém rohu. Šípek obsahuje mnoho vitaminu C, a proto se vyplatí ho použít nejen při nachlazení, ale jako prevenci. Jak ho správně usušit a jak poznat plody, které jsou k sušení vhodné? 

Jak poznat, že máme vhodné šípky k sušení?

Je důležité vědět, jaké plody máte sbírat. K sušení totiž můžete použít pouze plody, které jsou červené barvy. Musí být zralé, zároveň pevné. Pokud sesbíráte přezrále plody, bude v nich o mnoho méně vitaminů. Nikdy ale nesbírejte šípky, které jsou už přemrzlé. Nevhodné jsou také změklé nebo ty, které mají hnědou barvu.  

TIP

Co myslíte, jsou šípky od silnice nezdravé? Dnes už to není pravda. Dříve bylo ovoce a plody u silnice kontaminované olovem, ale dnes už jsou bez olovnatá paliva. Pokud plody důkladně umyjete, tak v jejich útrobách nezůstávají nezdravé látky z výfukových plynů.
Krásné šípky z naší zahrádky vhodné k sušení

Jak sušit šípky v sušičce

Pokud máte doma sušičku na ovoce, bude pro vás sušení velmi jednoduchá záležitost. Sušička na potraviny je vynikají přístroj, díky kterému si můžete usušit kromě ovoce také maso nebo houby. Hodí se i na bylinky a šípky. 

Jaká je ideální teplota při sušení?

Ideální teplotou na sušení šípků je 60 až 70 stupňů Celsia. Nikdy by ale teplota neměla být vyšší než 80 stupńů. 

Jak dlouho sušit šípky v sušičce?

Bohužel, čas, po který šípky sušit, se nedá sjednotit. Bude to trvat několik minut, šípky jsou opravdu velmi rychle usušené.

V čem suším

sušička ovoce big paradiso G21

Nejlepší sušička ovoce a potravin

Asi nejlepší sušička pro běžnou rodinu s dětmi, fajn výkon a dobrá cena. Jsem s ní spokojená.

Jak poznám, že jsou šípky správně usušené?

Sušení šípků nebude trvat moc dlouho. Jak jsem uvedla, bude stačit několik minut. Správně usušené šípky poznáte podle tmavě červené barvy, kterou získají. Zároveň je můžete zkusit v ruce, protože se budou lehce drolit. Takto vysušené šípky můžete použít například do čaje.

Jak nejlépe skladovat sušené šípky?

Když víte, že máte šípky usušené, můžete je skladovat, a to po dlouhé měsíce. Potřebují jen vzduchotěsnou sklenici, která se může uzavřít. Použít můžete také plátěný pytlík, který pověste do místnosti. Tu pak dobře větrejte. Nevhodným prostředkem na skladování je igelitový sáček. V něm se šípky snadno zapaří a mohou zplesnivět. 

TIP

Na skladování sušeného ovoce jsou vždy nejlepší skleněné nádoby od marmelád nebo jogurtů. Naopak u lahví od okurek se mi nikdy nepodařilo víčko zbavit zápachu láku. Z toho důvodu jsou tato víčka nevhodná, protože od nich načichne vše ostatní.

Sušení šípků v troubě

Šípky můžete sušit nejen v sušičce, ale i v obyčejné troubě. Je to varianta pro ty, kteří sušičku na ovoce nemají. V troubě je budete mít hotové hodně rychle, proto je vhodné je sledovat, protože je můžete snadno připálit. Troubu si nastavte na 60-70 stupňů, šípky dejte na plech a rozložte. 

Použijte horkovzduch nebo nechte při sušení pootevřená dvířka trouby. Šipky budou hotové během chvilky a stejně jako u sušení v sušičce se budou drolit a budou mít krásnou tmavou barvu.

Sušení šípků na slunci

Šípky můžete usušit také tradičním způsobem – na slunci. Stačí je jen poskládat na plech, který vyložte pečícím papírem a vystavte ja na parapet. Slunce je vysuší sice za delší dobu, než kdybyste je dali do trouby, zároveň se ale jedná o způsob, která vás nestojí žádné peníze.

Jak můžete sušené šípky využít?

Sušené šípky se budou hodit především v zimě, kdy si z nich můžete udělat skvělý čaje. Sušené plody si můžete rozpůlit nebo nadrtit na malé kousky. K tomu můžete použít paličku na maso nebo váleček na těsto, šípky si předtím dejte do zipového sáčku. 

K přípravě čaje budete potřebovat dvě vrchovaté lžíce sušených šípků, které zalijte vlažnou vodou. Ta by měla mít maximálně 50 stupňů. Nechte přes noc vylouhova, nejlépe v termosce, aby voda zcela nevychladla. 

Ráno slijte a čaj můžete pít buď takto studený nebo si ho ohřát na pitnou teplotu. Šípky, které jste použili, ale nemusíte vyhazovat. Můžete je  znovu přelít půllitrem vody, tentokrát vařící a po 15-30 minutách si můžete vychutnat silnější “vývar” příjemné chuti. I třetí zalití do vašeho těla dostane potřebné vitaminy.

Čaj plný vitamínů, který si zamilujete stejně jako já 🙂

Sušené šípky můžete využít také jako dekoraci, například z nich můžete vyrobit krásné podzimní věnce nebo svícny, které můžete ozdobit právě těmito plody přírody.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *