Konopna Seminka Recenze

RECENZE: Zelená Země – konopná semínka

Není žádným tajemstvím, že semínka v sobě skrývají spoustu prospěšných látek. Zatímco pozornost trendů zdravé výživy se soustředí především na chia, lněná či dýňová semínka, za zkoušku stojí i ta konopná. Nejen, že jsou zdrojem spousty vitamínů a minerálů, ale také výborně chutnají. V dnešní recenzi se proto podíváme na konopná semínka značky Zelená země, která nabízí konopné produkty.

Co je konopné semínko? 

Konopná semínka pocházející z rostliny Cannabis sativa jsou známá jako jedna ze superpotravin. To věděli už naši předci – konopná semínka byla z jednou důležitých potravin ve středověké Evropě. Jelikož však konopí obklopují obavy z psychoaktivních vlastností, řada lidí nad konzumací konopných semínek váhá. Můžeme vás však uklidnit, konopná semena neobsahují žádné kanabinoidy – ty se nacházejí pouze v květech a listech.

Proč jíst konopné semínko?

Konopná semínka jsou bez debat jednou z nejvýživnějších potravin. Nejen, že jsou plná bílkovin, ale také jsou zdrojem vlákniny prospěšných tuků. Jejich nutriční hodnoty ocení zejména vegani a vegetariáni; konopná semínka totiž obsahují devět esenciálních aminokyselin, které si naše tělo neumí samo vytvořit, a my je proto musíme dodávat organismu stravou. Navíc jsou konopné bílkoviny snadno stravitelné, díky čemuž jsou vhodnější než některé další rostlinné náhrady bílkovin.

Zapomínat však nesmíme ani na obsah již zmiňovaných zdravých tuků. Konkrétně se jedná o nenasycené mastné kyseliny, které jsou podobně jako některé aminokyseliny esenciální a tělo si je neumí vyrobit. Díky obsahu omega-6 a omega-3 mastných kyselin se tak mohou konopná semínka stát náhradou rybího tuku u osob, kteří se podobně jako já stravují rostlině.

Konopným semínkem k pevnému zdraví

Kromě makroživin ve formě tuků a bílkovin nedílnou část konopných semínek tvoří také mikroživiny, tedy vitamíny a minerály. Jak uvádí výrobce, konopná semínka obsahují například vápník, hořčík, draslík, železo, fosfor a dlouhou řadu dalších bioaktivních látek

Co se týká vitamínů, konopná semínka obsahují mimo jiné například vitamíny B komplexu a vitamíny A, C a E. Zmínit musíme také obsah chlorofylu, lecitinu a fytinu, tedy látek, které mají silné baktericidní účinky. Díky tomu je konopné semínko nejen vhodnou prevencí vyčerpání a vzniku nemocí, ale také například pomáhá zlepšit kvalitu vlasů, pleti a nehtů.

Konopné semínko Zelená země

Teď se však již pojďme podívat na samotný produkt značky Zelená země. Zatímco balení obsahuje 500 gramů konopných semínek, výživové hodnoty na 100 gramů jsou následující:

  • 48 g tuků
  • 3,1 g sacharidů
  • 6 g vlákniny
  • 34 g bílkovin

Jako vegetarián osobně oceňuji hlavně vysoký obsah bílkovin, který je vyšší než například ve většině sýrů. Díky tomu se může konopné semínko stát vhodnou součástí svačiny například po tréninku. Co se týká samotného balení, kladně hodnotím především ekologický papírový obal, který je však hermeticky uzavíratelný – konopná semínka tak vydrží i po otevření opravdu dlouho.

Moje závěrečné hodnocení

Pozadu není ani ta nejdůležitější součást balíčku, tedy samotná semínka. Vzhledem k jemné oříškové chuti jsou dobrá i jen tak samotná, osobně je však doporučuji přidat například do ovesné kaše, kterou skvěle doplní. Doporučit můžu také jejich přidání i do dalších studených jídel, tedy třeba salátů, smoothies, těstovin nebo polévek. Co se týká teplé kuchyně, zde bych se jejich použití spíše vyhnula – ačkoliv chuťově konopná semínka tepelnou úpravou nijak neutrpí, zbytečně se připravujeme o výživné složky, jako jsou například nenasycené mastné kyseliny a některé vitamíny.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *