Keto dieta rizika: 5 důvodů proč ji nadržet
Keto dieta je založena na vysazení sacharidů, které nahrazujeme bílkovinami a tuky. Je určena pro zdravé hubnutí, přesto nemusí vyhovovat každému. Proč a kdy keto dietu nedržet?
Jak funguje ketogenní dieta?
Keto dieta je nejrozšířenější a v poslední době nejoblíbenější dieta vůbec. Vysazují se při ní všechny sacharidy, které jsou následně nahrazeny bílkovinami a tuky. Už po třech dnech se naše tělo nastavuje do stavu ketózy, kdy začne spalovat tuky. Zanedlouho se dostaví požadovaný výsledek. Tedy viditelný úbytek tuků i nižší váha.
Ketóza je přirozený stav, do kterého se naše tělo dostane ve chvíli, kdy nemá přísun sacharidů. Jak to funguje? Při normálním stavu tělo používá jako zdroj energie glukózu, která se získává právě ze sacharidů. Pokud tělu sacharidy nedodáme, musí si najít jiný zdroj energie a to jsou tuky. A to jak tuky z potravy, tak z našich uložených zásob. Za den by při ketonové dietě neměl být přísun sacharidů vyšší než zhruba 40 g, aby se organismus stále udržoval v ketóze a docházelo tak k rychlému úbytku váhy. Keto dieta má proto velmi efektivní účinek, který můžeme pozorovat už za několik dní po vysazení sacharidů.
Jaká jsou největší rizika ketodiety?
Jo-jo efekt
Veškeré redukční diety slibují výrazný úbytek na váze. To se při přesném dodržování požadovaného jídelníčku také stane. Problém je v tom, že až 40% redukované hmotnosti může být ze svalů. A ty jsou hlavními spalovači tuků. Pokud přijdete právě o svaly, nastane vždy obávaný jojo efekt.
U ketodiety je to trochu jiné. Protože jsou vysazené sacharidy nahrazené bílkovinami a tuky, hubnete tuk a ne svalovou hmotu. Tím se snižuje riziko jojo efektu na minimum. Jaké jsou povolené potraviny při keto dietě?
Musíme pamatovat na to, že dieta není jen cesta k vysněnému váhovému cíli, je to životní styl. Až pozvolna přejdete z ketonové diety na normální jídelníček, je nutné upravit stravu tak, aby nedošlo k obávanému jojo efektu. Samozřejmě že si po ketonové dietě budete moci zase dopřát svůj oblíbený hamburger nebo čokoládu. Ale jen v malé míře a jednou za čas. Důležitý je poměr zdravých a nezdravých potravin. Pokud se celé dny budete stravovat zdravě a třeba dvakrát týdně si dopřejete nějakou sladkost, jojo efektu se pravděpodobně obávat nemusíte.
Zde pro vás máme tipy, jak se vyhnout jojo efektu:
- Vytvořte si kuchařku na míru – existuje celá řada pokrmů, které v sobě nemají velké množství sacharidů, přesto jsou chutné. Lze jimi nahradit oblíbená nezdravá jídla. Založte si vlastní kuchařku s pokrmy, které vám chutnají, a mějte ji u sebe vždy, když jdete na nákup.
- Zapracujte na stravovacích návycích – vyměňte ke snídani koblížky za něco jiného. Několik dní budete možná nadávat, ale výsledek stojí za to. Po určitém čase si tělo zvykne na zdravou omeletu se špenátem a na koblihy si vzpomenete už jen zřídka.
- Nebojte se alternativy – příprava zdravého jídla vyžaduje určitý čas. Zamyslete se nad tím, zda vaše každodenní činnosti dávají smysl a není lepší hodinu před televizí raději investovat do přípravy jídla, do kterého můžete zapojit i zbytek rodiny. Nebo umístěte televizi do kuchyně a vařte při jejím sledování.
Hyperglykemie
Keto dieta omezuje účinek inzulinu a redukuje obsah glukózy v krvi. Proto tato dieta s sebou může přinášet určitá rizika. Často je keto dieta držena v podobě kúry, maximálně po dobu tří měsíců. V této době dojde k narušení rovnováhy sacharidů, tuků a proteinů, nezbytných pro správné fungování organismu. Rovnováha sacharidů, které mají tvořit 50 až 55 procent toho, co sníme, je zcela narušena. Při této dietě je přísun sacharidů ne více než tři procenta.
Nevýhodou ketodiety je úbytek vlákniny, které získáváme z ovoce a zeleniny. To může vyvolat potíže s trávením, zácpu, nebo naopak průjem. Strava je totiž příliš tučná. Je nutné do jídelníčku zařadit zeleninu, která neobsahuje velké množství sacharidů, abyste udrželi svůj zažívací trakt ve zdravé kondici.
A protože organismu chybějí také antioxidanty přítomné v zelenině a vzhledem k příliš nízkému přísunu sacharidů, vzniká nebezpečí hypoglykemie, tedy snížení hladiny cukru v krvi. Projevovat se to může například závratěmi či nevolností. Dochází k tomu ve chvíli, kdy ketonová tělíska, která z tuků vyrábějí játra, nemají dost sacharidů. Když jich je v krvi hodně, okyseluje se celé tělo. To může mít také dopad na klouby, acidózu i jiné metabolické poruchy, jako je cukrovka.
Zátěž pro játra a ledviny
U ketodiety je také nutné brát v potaz zdraví jater a ledvin. Strava je nyní založena na dietě s vysokým obsahem tuků a bílkovin. Tyto látky však zatěžují naše orgány. Pokud trpíte některým onemocněním ledvin, rozhodně byste se do striktního jídelníčku ketonové diety pouštět bez předchozí konzultace s lékařem neměli.
Keto Chřipka
Bolest hlavy, svalová únava, nevábně vonící dech. To jsou nežádoucí příznaky ketonové diety. Nazývány jsou jako keto chřipka. Příčinou je hodně bílkovin a tuků a jen minimum sacharidů. První dny na keto dietě se výše uvedené příznaky podobají klasické chřipce. Objevují se podobné symptomy, jako je zápach z úst, nevolnost, slabost, svalové křeče, průjem či zácpa. Tělo trpí nedostatkem glukózy, která zásobuje váš mozek, svaly i srdce. Proto je nutné začít s keto dietou po konzultaci s lékařem.
Viníkem keto chřipky je ketóza. Stavu, který je jádrem celé keto diety. Když omezíte příjem sacharidů na minimum, tedy 40 gramů denně, dostanete se do metabolického stavu – ketózy. Místo spalování cukrů začne tělo spalovat ketony, které používají játra k odbourávání tuků.
Všechny výše nepříjemné potíže mohou držet pár dní, výjimkou nejsou ani dvoutýdenní zdravotní potíže. Doba je individuální, podobně jako u běžné chřipky. Záleží na tom, jak tělo rychle přivykne na nový zdroj energie a jak rychle se s nově nastalou situací srovná. V této době doporučujeme klidový režim, podobně jako u běžného nachlazení. Dopřejte tělu čas, aby si na nový systém stravování zvyklo.
Zácpa
Při ketonové dietě je nutné vysadit téměř veškeré druhy ovoce a zeleniny. Jde o potraviny, které jsou bohaté na vlákninu – důležitou pro zdravé zažívání. Zácpa je nejčastější vedlejší účinek ketodiety, který vás může po celou dobu trvání značně potrápit.
Keto dieta v těhotenství a při kojení
Těhotné ženy potřebují trochu větší přísun energie. Příjem souvisí s velikostí vyvíjejícího se plodu a pro vás, nastávající maminku, je toto období důvodem, proč se zajímat o to, co jíte. Pro správný vývoj plodu je nutné konzumovat celou řadu živin, vitamínů a minerálů. Přejdete tak následným problémům, jako je nízká hmotnost či vývojové vady plodu.
Obdobná situace nastává v době, kdy své děťátko kojíte. Mateřské mléko musí obsahovat co nejvíce kvalitních živin, které nesmí chybět ve vašem jídelníčku. U ketodiety se dostanete do kalorického deficitu, který není pro těhotné a kojící ženy žádoucí. Tělo potřebuje naopak vyšší energetický příjem, aby bylo schopno dostatek kvalitního mléka vytvářet. V opačném případě o něj můžete přijít. Kvalitní mateřské mléko poznáte podle barvy. Pokud je sytě žluté, obsahuje kvalitní spektrum výživných látek. Zbarvené do bíla či čiré naznačuje, že musíte na svém jídelníčku zapracovat.
Keto dieta pod odborným dohledem
Odborníci se většinou shodují na názoru, že shazování přebytečných kil pomocí ketonové diety je revoluční způsob hubnutí, který však vyžaduje čas. Zkrátka neslibuje zázraky přes noc. Ale zároveň si můžete být jisti, že opravdu funguje a to je doloženo dlouhodobým výzkumem.
Při správném držení ketonové diety máte v jednotlivých porcích vyvážený poměr kalorií, živin, vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek, které tělo potřebuje ke správné funkci. Ketonovou dietu můžete ještě podpořit zvýšenou fyzickou aktivitou. Nezapomeňte každý den na procházku na čerstvém vzduchu, aktivně se zapojte do nejrůznějších sportů. Kombinace zdravého životního stylu je při ketonové dietě žádoucí a není čeho se při tomto způsobu hubnutí obávat.