Nejlepsi Diety

Nejlepší diety – zkušenosti, výhody a nevýhody

Rychle zhubnout už je dneska hračka. Stačí držet jednoduché diety, které opravdu fungují po celý rok 2024. Jaká dieta je ale nejlepší? Udělala jsem průzkum trhu, ze kterého jsem vybrala deset nejlepších diet na světě.

Jakých 10 diet je nejlepších?

  1. Keto dieta
  2. Low carb dieta
  3. Jídelníček na míru
  4. Sestavení vlastního jídelníčku
  5. Středomořská strava (Mediterranean diet)
  6. Flexitariánská dieta
  7. Dukanova dieta
  8. Atkinsonova dieta
  9. Bezezbytková dieta
  10. Krabičková dieta

1. Keto dieta

Cílem ketonové diety je dostat váš metabolismus do stavu ketózy. Co to znamená a co z toho budete mít?

Při ketóze váš organismus využívá k získání energie štěpení tuků. Za normálního stavu se totiž štěpí sacharidy. Do stavu ketózy své tělo proto dostanete tak, že upravíte poměr živin ve vaší stravě a omezíte sacharidy. Místo sacharidů ve vašem jídelníčku pak zaujmou bílkoviny (proto se keto dietě říká také proteinová dieta). Vlastně tak tělo přinutíte štěpit vaši tukovou zásobu a získávat z ní energii.

Aby keto dieta byla účinná, je nutné jí přísně dodržovat. Vhodné jsou potraviny s obsahem bílkovin (maso, ryby, vajíčka, sýry apod.), nevhodné naopak ty s obsahem sacharidů, zejména těch jednoduchých (sladkosti, ovoce, obilniny, pečivo apod.).

Výhody proč ANO

  • rychlé hubnutí
  • k tomu, aby byla účinná, nevyžaduje ani cvičení
  • při této dietě nebudete mít hlad

Nevýhody proč NE

  • nutné dodržovat velmi přísně a hlídat si sacharidy
✅ Rychlý váhový úbytekAno
✅ Jednoduché držení dietAno
✅ Kdy je viditelný výsledek7 dní

2. Low carb dieta

Zde máme něco velmi podobného keto dietě. Low carb dieta ale není tak přísná a nemusíte se neustále držet ve stavu ketózy. Jinak funguje na stejném principu – sníží se příjem sacharidů, zvýší se příjem bílkovin a tuků. Tělo tak ke štěpení energie využívá právě tuk.

Pokud při low carb dietě zhřešíte a sníte něco, co nemáte, nemá to tak závažné následky jako při keto dietě, kde vás to vytrhne ze stavu ketózy. Občas si proto můžete dopřát i něco, co jíst nesmíte, musíte pak ale počítat s tím, že dietě snižujete účinnost.

Jinak se low carb dieta dá pohodlně připravovat doma. Kdo chce, může si objednat také už hotové low carb balíčky z internetu. Dnes je totiž low carb dieta hodně rozšířená. Nejspíše to bude tím, že jí vůbec nemusíte provozovat jako dietu, nýbrž jako dlouhodobý zdravý životní styl.

Výhody proč ANO

  • není tak přísná jako keto dieta
  • dá se připravit doma
  • je zdravá

Nevýhody proč NE

  • hubnutí není tak rychlé jako u keto diety

3. Jídelníček na míru

Další možností, jak zhubnout, je nechat si sestavit redukční jídelníček na míru, který bude přizpůsobený specifickým potřebám vašeho těla. Ten už těžko sestavíte sami, obrátit byste se proto měli na nutričního terapeuta, který je specialistou na výživu.

Bude nutné tohoto odborníka navštívit a vyhnout se různým online konzultacím. K tomu, aby vám mohl být sestavený opravdu vhodný a účinný jídelníček na míru, budete muset totiž absolvovat také nezbytná vyšetření, která právě odborníci na výživu provádí.

Vše v jídelníčku totiž musí být sladěno nejenom podle počtu hlavních živin ve stravě, nýbrž také podle vašeho zdravotního a nutričního stavu. Toto zvládne opravdu pouze odborník.

Výhody proč ANO

  • můžete se spolehnout na vzdělání a zkušenosti nutričního terapeuta
  • celý jídelníček bude přizpůsobený přesně podle vašich potřeb

Nevýhody proč NE

  • nutnost osobní konzultace u nutričního terapeuta

4. Sestavení vlastního jídelníčku

Pokud se ale o zdravou stravu zajímáte již dlouhodoběji a její zásady vám nedělají žádný problém, můžete si vyzkoušet sestavit i vlastní jídelníček. Nelze tak učinit ale okamžitě jen nějakým nástřelem na základě zdravé stravy.

Nejdříve bude potřebné podchytit základy sestavování jídelníčku s ohledem na vaše individuální potřeby. To můžete zvládnout absolvováním online kurzu. Jejich aktuální nabídka je na internetu široká, stačí si vybrat a pustit se do vzdělávání.

Vědomosti, které v takovém kurzu získáte, vám samozřejmě zůstanou už navždy. Sami sobě se tak stanete výživovými poradci při hubnutí, své vědomosti ale využijete také dále při tvorbě zdravého jídelníčku. Z tohoto důvodu se kurz sestavení vlastního jídelníčku rozhodně vyplatí absolvovat.

Výhody proč ANO

  • naučíte se vše potřebné
  • vědomosti využijete i později

Nevýhody proč NE

  • nutnost zpracování velkého množství informací

5. Středomořská strava (Mediterranean diet)

Středomořská strava není ani tak dietou, jako spíš zdravým způsobem stravování. Kromě optimalizace váhy ale velmi účinně snižuje také cholesterol.

No a jak na ni? Jednoduše budete muset upravit celý váš jídelníček v dlouhodobém horizontu. Jde o to, abyste si vařili zdravá jídla a konzumovali je namísto průmyslově zpracovaných potravin. Na vašem talíři by se měl nacházet dostatek zeleniny a ovoce, luštěnin, sýrů a mléčných výrobků či celozrnných produktů. Žádoucí je také nahradit vepřové či hovězí maso spíše rybami a namísto živočišných tuků si dopřávat spíše olivový olej.

Ve srovnání s naší běžnou stravou má takováto strava mnohem nižší počet kalorií. Kromě shození přebytečných kilogramů vám ale odměnou bude také celkově zdravější organismus.

Výhody proč ANO

  • založená na velmi zdravé stravě
  • zlepšuje stav kardiovaskulárního systému

Nevýhody proč NE

  • je nutné překopat celý svůj jídelníček od začátku až do konce a změnit stravovací návyky

6. Flexitariánská dieta

Velmi zjednodušeně řečeno je flexitariánství mírné vegetariánství. Opět tedy jde spíše o životní styl. Stojí na principu konzumování převážně rostlinných potravin. Nic ale nezakazuje – maso tedy nemusíte úplně vynechávat, žádoucí je ale spíše jeho občasné zařazování do jídelníčku. Dalším rysem flexitariánství je vynechání průmyslově zpracovaných potravin.

Tento způsob stravování tak rozhodně patří k těm zdravějším. Samozřejmě ho pak lze využít také k hubnutí – postačí si jídelníček nastavit tak, abyste se pohybovali v kalorickém deficitu. Už ale samotným přechodem na flexitariánství dojde k postupnému přirozenému úbytku na váze.

Stejně jako u středomořské stravy vám za přechod na flexitariánství poděkuje také váš kardiovaskulární systém.

Výhody proč ANO

  • kombinuje benefity vegetariánské a běžné stravy
  • ozdravuje organismus
  • hubnutí je přirozené

Nevýhody proč NE

  • může snižovat hladinu železa a zinku v těle (možná bude rozumné zamyslet se nad nějakým doplňkem stravy)

7. Dukanova dieta

V tomto případě jde opět o snížení počtu sacharidů. Nutné je naopak konzumovat vyšší počet bílkovin. Dukanova dieta je tedy něco podobného jako keto nebo low carb dieta. Jak funguje keto dieta?

Skládá se ze 2 hubnoucích a 2 udržovacích fází. Jejich délka se odvíjí podle toho, kolik chcete zhubnout.

Tato dieta se opět dá pohodlně připravovat doma – musíte si hlídat počet sacharidů a do jídelníčku zařazovat spíše maso, ryby, vejce či mléčné výrobky. Pokud hledáte nějaké zdravotní benefity, ty u Dukanovy diety nenajdete, hubnutí s ní ale může být velmi rychlé.

Výhody proč ANO

  • rychlé hubnutí bez hladovění
  • lze připravovat doma

Nevýhody proč NE

  • ve srovnání s low carb zakazuje i luštěniny

8. Atkinsonova dieta

Atkinsonova dieta je de facto keto dieta zacházející ještě dále. Omezuje sacharidy na úplné minimum (20 g denně) a doporučuje neomezenou konzumaci tuků a bílkovin. Do pár dní tak nastartuje stav ketózy.

Opět platí také stejná pravidla jako při keto dietě – konzumovat se nesmí nic, co by vám mohlo dodat sacharidy (sladkosti, ovoce, obiloviny, luštěniny ani potraviny s obsahem škrobu). Podvádění je přísné zakázáno, vypnulo by probíhající stav ketózy.

Atkinsonova dieta může být opravdu účinná, nelze jí ale držet dlouhodobě – sacharidy a další živiny omezuje v příliš velké míře.

Výhody proč ANO

  • rychlé hubnutí
  • nemáte pocit hladu

Nevýhody proč NE

  • přísně zakazuje některé potraviny, což může vést k poklesu důležitých živin

9. Bezezbytková dieta

Dostáváme se k dietě, která má blahodárný vliv na střeva. Nezanechává v nich totiž žádné zbytky, a tudíž je nijak nezatěžuje. Tuto dietu často drží lidé, kteří trpí nějakým střevním onemocněním, například Crohnem.

Bezezbytková dieta omezuje hlavně vlákninu a tuky. Založená je jednak na úpravě jídelníčku, a jednak na změně samotné úpravy jídel.

Konzumovat byste neměli nic tučné ani nadýmavé či hodně kořeněné. Jídlo nesmíte smažit, grilovat ani péct – žádoucí je vaření a dušení do měkka.

Tato dieta není postavená k hubnutí, nýbrž k vyčištění střev. Díky tomu, že je nízkotučná, s ní ale úbytku na váze dosáhnout lze.

Výhody proč ANO

  • čistí střeva
  • nezatěžuje trávicí systém

Nevýhody proč NE

  • přísné omezení úpravy jídel

10. Krabičková dieta

Krabičková dieta má za úkol naučit člověka pravidelnosti stravy. Z toho důvodu je rozdělena do 5 krabiček, které představují 5 jídel dne (snídaně, oběd, večeře a 2 x svačina).

Jídla v ní bývají dietní s nízkým obsahem sacharidů a dostatkem zeleniny. Naopak nepovoluje sladkosti ani tučná jídla.

Do krabiček si jí můžete pohodlně připravit doma. Pokud na to nemáte čas, můžete si krabičkovou dietu objednat hotovou z internetu. Jde o velmi populární dietu, která tělesné kilogramy reguluje pozvolně, ale natrvalo.

Výhody proč ANO

  • pravidelná strava
  • nutí dodržovat správné stravovací návyky

Nevýhody proč NE

  • hubnutí je pozvolnější

K úspěchu vede kalorický deficit

Nadváha dnes trápí velký počet žen i mužů. Zčásti je to dáno i dnešním způsobem života – lidé spěchají, mají spoustu pracovních i osobních povinností, které sice stihnou, ale už nemají čas na sebe. Navíc také žijí ve shonu a stresu. Často se během dne nestíhají ani pořádně najíst, což pak dobíhají večerním dojídáním. Ve chvíli, kdy se tyto zlozvyky pro vás stanou rutinou, jste na nejlepší cestě k nadváze.

Poté, co nadbytečné kilogramy začnou být viditelnější, začnou lidé okamžitě řešit, jak tyto kilogramy shodit a efektivně zhubnout. Cesta je vždy jen jedna – dostat se do kalorického deficitu. To znamená, že budete více energie vydávat než přijímat. Dostat se tam ale není úplně jednoduché – chce to pohyb a často i úpravu stravy.

Co se týče pohybu, je to jasné. Čím víc se hýbete, tím lépe. Pokud chcete zhubnout, můžete například objevit kouzlo běhu. Velmi důležitá je ale také strava. Ta musí být pravidelná a v takových dávkách, abyste se při vašem energetickém výdeji opravdu pohybovali v kalorickém deficitu. Lidé ale často potřebují návod na to, co vlastně jíst a nejíst. A proto tu máme diety. Se správně zvolenou dietou podpořenou dostatkem pohybu můžete zhubnout efektivně a rychle. Abyste měli z čeho vybírat, v článku vám přinášíme 10 tipů na nejlepší diety.

Časté otázky okolo diet

Musíte se dostat do stavu ketózy, kdy vaše tělo na výrobu energie používá tukové zásoby. Nejrychleji tam sklouznete omezením množství sacharidů ve stravě na minimum. Od diet samozřejmě nemůžete očekávat okamžité zázraky, pokud ale chcete rychle shodit 5 kg do plavek, pak bych osobně zkusil buď keto dietu nebo Atkinsonovu dietu. Jakmile se totiž dostanete do stavu ketózy, 5 kg byste mohli ztratit do pár dní.

Na tuto otázku neexistuje snadná odpověď, zkusím vám to ale shrnout velmi stručně. Účinná dieta by měla hlavně navyšovat příjem bílkovin. Bílkoviny totiž zasytí na delší dobu. Hůře se také tráví, čímž náš organismus přinutí vydat více energie i na trávení samotné. Dále by dieta měla snížit počet sacharidů. Pokud jich bude dostatek ve stravě, vaše tělo nebude nuceno brát energii z tělesných zásob. Ty si bude nechávat na později. Důležitý je pak také kalorický deficit, tam už je ale důležité nastavit si spíše vhodné porce. Z těchto důvodů se proto jako nejúčinnější keto dieta.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *